Gündem Haberleri

  İtalyan televizyonları flaş haber olarak verdi

  (a.a.)
  20.01.2006 - 22:32 | Son Güncelleme:

  Mehmet Ali Ağca'nın, tahliye kararının Yargıtay tarafından bozularak yeniden tutuklanmasının flaş haber olarak verildiği İtalya'da, konuya ilişkin ilk tepki Vatikan'da yaşamakta olan Orlandi ailesinden geldi.

  22 Haziran 1983'te henüz 15 yaşındayken esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolduğu günden bu yana kendisinden hiçbir haber alınamayan Emanuela Orlandi'nin ağabeyi Pietro Orlandi, “Ağca, Emanuela konusundaki sözünü tutmalı” dedi.

  Pietro Orlandi, Emanuela'ya ilişkin olumlu gelişmeler yaşanabileceği konusunda, Ağca'nın yeniden tutuklanması gibi ”görünürde olumsuz gelişmeler”e karşın umutlarını koruduklarını yineleyerek, İtalyan haber ajansı ANSA'ya verdiği demeçte, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Her ne olursa olsun, Ağca'nın Türkiye'ye gönderilmeden önce verdiği sözü tutmasını bekliyoruz. Babama, serbest kaldıktan sonra Emanuela'nın ortadan kaybolması konusundaki sırları açığa çıkarmak için mümkün olan her şeyi yapacağını söylemişti.”

  46 yaşındaki Orlandi, Ağca'nın hapis yattığı süre konusundaki hesap tartışmalarının tahliye kararı sonrasında yaşanmasına şaşırdığını da ifade ederek, “Sıradan hükümlülerden farklı olan Ağca gibi biri konusunda, ne kadar yattığına ilişkin hesaplamalardan şimdi söz ediliyor olması bir hayli ilginç” dedi.

  Emanuela'nın 5 Mart 2004'te vefat eden babası Ercole Orlandi, ölümünden tam bir ay önce, İtalyan devlet televizyonu Rai3'te yayımlanan Enigma adlı özel programdaki konuşmasında, 1983'ten bu yana kendisinden hiç bir haber alamadıkları kızlarının Türkiye'de olabileceğini iddia etmişti. Baba Orlandi, “Aradan geçen bunca zaman, Emanuela'nın halen yaşıyor olma ve Türkiye'de bir yerlerde bulunma ihtimalini giderek güçlendiriyor. Emanuela'yı bulmak için Türk yetkililerin bizlere yardımcı olmalarını bekliyoruz” demişti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı