GeriGündem İtalya ve İspanya tahvillerine de yüksek talep geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalya ve İspanya tahvillerine de yüksek talep geldi

İtalya ve İspanya tahvillerine de yüksek talep geldi
refid:16754905 ilişkili resim dosyası

İspanya, 5 yıllık tahvil ihalesinde 3 milyar euro, İtalya ise 2015 ve 2016 yıllarında geri ödemeli ihalelerde toplam 6 milyar euro borçlandı. Portekiz'in dün yaptığı 1.25 milyar euroluk tahvil ihalesinin ardından bugün yapılan ihaleler de başarılı bulundu.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor       

 

İspanya'nın yaptığı ihalede ortalama getiri, 5 yıl vadeli bir önceki ihalede oluşan yüzde 3.58'den, yüzde 4.54'e yükseldi. Talebin satışı karşılama oranı ise 1.6 oldu.  

       

İspanya hükümeti, yaptığı açıklamalarla, teşvik önlemleri sayesinde ne Portekiz'in ne de İspanya'nın kurtarmaya ihtiyaç duyduğunu belirtmişti. Hükümet, İspanya'nın Yunanistan ve İrlanda gibi olmadığını, toplam borcun gayri safi yurtiçi hasılaya oranının yüzde 20 ile Avrupa Birliği (AB) ortalamasının altında olduğunu ifade etmişti.

 

Öte yandan, İtalya da iki farklı tahvil ihalesinde toplam 6 milyar euro borçlandı. 

 

İtalya'nın 3 milyar euro borçlandığı 2015 itfalı ihalenin getirisi yüzde 3.67, talebin satışı karşılama oranı ise 1.41 oldu. Daha önce aynı vadedeki ihalede faiz yüzde 3.24 olmuştu.

 

2026 itfalı ihalede de İtalya 3 milyar euro borçlandı. İhalede ortalama getiri yüzde 5.06, talebin satışı karşılama oranı ise yüzde 1.42 olarak kaydedildi. Daha önceki ihalede ortalama getiri yüzde 4.81 olmuştu.

 

Uzmanlar ihalelerdeki faiz oranlarını daha öncekilere oranla yüksek çıkmasına rağmen, gelen talebin olumlu olduğu yönünde görüş bildiriyor. Talepteki artışla birlikte euro bölgesine yönelik kaygılar da azalırken, euro/dolar paritesi 1.31'li seviyelerden işlem görüyor.

 

EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                

EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

http://twitter.com/HurriyetEkonet  

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle