Gündem Haberleri

  İtalya misket bombasını resmen yasakladı

  Esma ÇAKIR / DHA
  20.05.2011 - 11:12 | Son Güncelleme:

  Binlerce sivilin hayatına mal olan, "bomba içinde bomba" olarak da bilinen misket bombalarının kullanımı ve üretimi, İtalya tarafından da yasaklandı.

  2008 yılında Oslo’da imzalanan Misket Bombalarına Karşı Sözleşme’ye katılan 107 ülkeden biri olan İtalya, misket bombalarının üretimi, transferi, satışı ve stoklanmasını resmen yasakladı.

  Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamanın ardından kabul edilen yasaya göre İtalya mevcut stokları da yok etmek zorunda.

  Ülkede, İtalyan şirketlerinin, başka bir ülkede bombaları üretip, bunun kazancının İtalya’ya aktarılmasının önlenmesi de tartışılıyor. Oslo Sözleşmesi’ni imzalayan bazı Avrupa ülkeleri, misket bombalarından elde edilen gelirin ülkelerine sokulmasına izin vermeyen yasalar çıkarmıştı.

  HER YIL BİNLERCE KİŞİ ÖLÜYOR

  Her yıl binlerce kişiyi öldürdüğü bilinen misket bombalarının kurbanlarının yüzde doksan sekizi sivillerden oluşuyor.

  Bunların dörtte biri ise çocuk. 2010 yılında resmen yürürlüğe giren Misket Bombalarına Karşı Sözleşme’ye, ABD, Çin, Rusya, İsrail, Brezilya, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerin yanı sıra Türkiye de katılmadı.

  İlk kez Sovyetler Birliği tarafından 1943 yılında Nazi birliklerine karşı kullanılan misket bombaları, 1964 - 1973 yılları arasında ABD tarafından Laos'a 260 milyon adet atıldı.

  Misket bombaları son olarak Kaddafi güçlerinin Misrata’da direnişçilere karşı kullanmasıyla gündeme gelmişti.

   


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı