Gündem Haberleri

İtalya Dışişleri Bakanı Bonino'adan Erdoğan'a uyarı

Esma Çakır-Roma/DHA
10.06.2013 - 17:45 | Son Güncelleme:

Kendisini "Türkiye dostu" olarak tanımlayan İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino, Gezi Parkı eylemlerine ilişkin, "Erdoğan bugün ülkesini olgun bir demokrasiye taşımayı mı yoksa son yıllarda gösterdiği otoriter yönetim tarzında ısrara mı devam edip etmeme kararını verme noktasına gelmiştir" dedi.

RAİ kanalında yayınlanan “In Mezz’ora" (Yarım Saatte) programına katılan Bakan Bonino, Gezi eylemlerini haklı bulduğuna işaret ederek, dost ülkenin bir bakanı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı protestocularla diyaloga geçip, onlara kulak vermeye davet etti. Bunun, olgun demokrasinin bir parçası olduğunu vurgulayan Bonino, "Umarım Türk Başbakan Erdoğan, ılımlılık konusunda kendisini uyaran dost ülkelerin itirazlarını dikkate alır" dedi.

ULUSLAR ARASI KOMPLO "ZAYIF" AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yaptığı açıklamaları, diyalogdan yana ve saygı çerçevesinde bulan Bonino, "Türkiye’de otoriterleşen yönetimi görmek için cezaevindeki gazetecilere bakmak yeterli. İtalya ve Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) en çok cezalandırılan ülkeler arasında. Maalesef bu üzücü olay konusunda neredeyse bir yarış içindeyiz" diye konuştu.

Bonino, Başbakan Erdoğan’ın son dönemde yaşanan eylemlere ilişkin 'uluslararası komplo' teorilerini ise, 'ayağı yere basmayan, zayıf açıklamalar' olarak tanımladı. Bakan Bonino, Türkiye’nin üyeliğini ağırdan alan Avrupa Birliği’ni de eleştirerek, "Sözlerimizi tutmak konusunda dar görüşlü davrandık ve bu ağırdan alma bize olan güveni sarstı" dedi.

Etiketler: son dakika , haberler
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı