Gündem Haberleri

  Isztamul ve Ayrılık Dublin'de

  Hürriyet Haber
  18.02.2011 - 13:14 | Son Güncelleme:

  İrlanda'nın önde gelen uluslararası sanat etkinliklerinden Jameson Dublin Film Festivali başladı. Festival kapsamında, Türk sanatçıların rol aldığı "Isztambul" ve "Ayrılık" ("Die Fremde") filmleri de Dublinli sinemaseverlerle buluşacak.

  27 Şubata dek sürecek festival çerçevesinde, dünyanın dört bir yanından 120'yi aşkın film, 10 gün ve gece boyunca başkent Dublin'in hemen hemen tüm sinema salonlarında gösterilecek.

  TÜRK SANATÇILAR

  Festivalde, Macar yönetmen Ferenc Török'ün senaryosunu yazıp yönettiği, başrollerini Yavuz Bingöl ve Hollandalı oyuncu Johanna ter Steege'nin paylaştığı "Isztambul", 21 Şubatta gösterilecek.

  Selçuk Uluergüven'in de rol aldığı, Türkiye, Macaristan, İrlanda ve Hollanda ortak yapımı filmde olaylar, ailesinden ve ülkesinde psikolojik tedavi gördüğü hastaneden kaçarak İstanbul'a gelen "Katalin" ile inşaat işçisi "Halil" arasındaki yakınlaşma ekseninde gelişiyor.

  Sibel Kekilli, Derya Alabora ve Settar Tanrıöğen'in rol aldığı, Almanya yapımı "Ayrılık"ta ise eşiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle beş yaşındaki oğlunu da yanına alarak İstanbul'dan ailesinin yaşadığı Berlin'e dönen Umay'ın dramatik hikayesi konu ediliyor.

  Avusturyalı oyuncu ve yönetmen Feo Aladağ imzasını taşıyan "Ayrılık", geçen yıl dünyanın önemli bağımsız film festivallerinden Tribeca'da en iyi film ödülünü almış, aynı festivalde Sibel Kekilli'ye de en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandırmıştı.

  Isztamul ve Ayrılık Dublinde

  FESTİVAL

  Uluslararası Jameson Dublin Film Festivali, 2003'ten bu yana her yıl Dublinli film tutkunlarının heyecanla beklediği etkinliklerin başında geliyor.

  Festival kapsamındaki filmlerin çoğu İrlanda'da ilk kez gösterime girerken, beyaz perdenin yeni yetenekleri de kendilerini tanıtma olanağı buluyor.

  Sinemaseverleri film sektöründe çalışanlarla bir araya getirecek çeşitli etkinliklerin de düzenlendiği festivalde, dünya sinemasına önemli katkılarda bulunan kişilere, adını İrlandalı yazar James Joyce'un 1909'da kısa bir süre yöneticiliğini yaptığı Dublin'in ilk sinema salonundan alan Volta Ödülleri veriliyor.

  Geçmişte Volta Ödüllerine layık görülenler arasında Gabriel Byrne, Daniel Day Lewis, Consolata Boyle, George Morrison, Paolo Sorrentino ve Thierry Fremaux gibi önemli isimler bulunuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı