Gündem Haberleri

  İsyanlar petrolü patlattı

  Financial Times
  31.01.2011 - 11:46 | Son Güncelleme:

  Petrolün varil fiyatları, Ortadoğu’daki gerilim ve ABD’den gelen güçlü ekonomik büyüme verilerinin etkisiyle, haftayı 100 dolara yaklaşarak kapattı.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

       

  Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) Genel Sekreteri Abdullah El Bedri, petrol piyasasında arzın güçlü olduğunu ve artan fiyatlara rağmen OPECin petrol üretimini artırması yönündeki çağrıları göz ardı ettiklerini belirtti.

   

  Brent tipi petrolün varil fiyatı, Cuma günü 99.63 dolara çıkarak, 2008’den bu yana görülen en yüksek seviyesine çıktı. Emtia geçen hafta toplamda yüzde 2.1 oranında değerlendi.

   

  ABD tipi petrolün varil fiyatıysa 89.73 dolara yükseldi.

   

  Brent tipi petrol ile ABD tipi petrolün varil fiyatları arasındaki fark, 12 dolarla son zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

   

  Petrol fiyatlarındaki yükseliş, Mısır’da beklenmedik bir anda patlak veren ayaklanmaların etkisiyle, bu emtiadaki alımların artmasından kaynaklandı.

   

  Mısır, büyük bir petrol üreticisi olmasa da, işlemciler ülkeyi Ortadoğu petrolüne bir geçiş olarak kabul ettikleri için, ayaklanmalardan dolayı endişelendi.

   

  Petrol taşıyan gemilerin geçtiği Süveyş Kanalı ve ülkedeki Sumed boru hattının kapanması durumunda, tankerler Afrika’nın güney ucunu dolaşmak zorunda kalacak bu da zaman kaybı ve maliyet artışı anlamına gelecek.

         

  ABD Enerji Bakanlığı, elde edilebilen son resmi rakamlara göre, Süveyş Kanalı ve Sumed üzerinden, 2009’da günde 2.1 milyon varil petrol taşındığını belirtti.

   

  Petrol hisseleri konusunda uzman bir borsa aracılık şirketinin yöneticisi, “Şu anda herkes Mısır’daki olaylara odaklanmış durumda” dedi.

   

  ORTADOĞU’DA MERCEK ALTINDA

  İşlemciler, aynı zamanda Mısır’daki gerginliğin, Suudi Arabistan gibi daha büyük petrol piyasasına sahip diğer Ortadoğu ülkelerine yayılmasından da endişe ediyor.

   

  Petrol fiyatlarının 100 dolara yaklaşmasının küresel ekonomik büyüme ve enflasyon üzerindeki etkilerinden de endişe ediliyor.

   

  Uluslararası Enerji Ajansı, OPEC’ten fiyatların aşağı çekilmesi için, petrol arzını artırmasını istedi.

   

  El Bedri, petrol fiyatlarının yükselmesine neden olacak arz ya da talep sorunu olmadığını söyleyip, fiyat artışında hedef olarak spekülatörleri gösterdi.

   

  İsviçre’nin Davos kasabasında gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu toplantıları sırasında Financial Times’a konuşan El Bedri, “İnsanlar, verimlilik yaratmak için yatırım yapmak yerine borçlanıp, her şeylerini emtiaya yatırıyor” dedi.

   

  El Bedri aynı zamanda, OPEC’in şu anki üretiminin ve stoklarının mevcut talebi karşılayabilecek düzeyde olduğunun da altını çizdi ve petrol kartelinin gerekli olması durumunda devreye girmeye hazır olduğunu belirtti.

   

  *Bu yazı Financial Times’ta “Oil near $100 level as Mideast tensions grow başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı