Gündem Haberleri

  İsyanlar, Batı'nın politikalarının bayağılığını açığa çıkarıyor

  FT
  28.02.2011 - 10:01 | Son Güncelleme:

  İngiliz Financial Times (FT) gazetesi yazarı David Gardner, Avrupa'nın Türkiye'ye yaklaşımını eleştirerek, "Avrupalı liderler despotları kucaklarken, İslam'la demokrasinin başarılı şekilde bir arada olduğu Türkiye'ye hala şüpheyle bakıyor" yorumunu yaptı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Yazısına "İsyanlar, Batı'nın politikalarının bayağılığını açığa çıkarıyor" başlığını atan Gardner, Arap ülkelerindeki isyanların bu ülkelerin liderleri kadar ABD ve Avrupa ülkelerini de hazırlıksız yakaladığını yazdı.

   

  İsyanlarla, özellikle Avrupalı liderlerle Libya lideri Muammer Kaddafi gibi kişiler arasındaki bağların da gözler önüne serildiğini kaydeden Gardner,İngiltere'yi Libya'ya yakın olmakla eleştirdi.

   

  Gardner yazısında ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'e değindi.David Gardner'a göre, "Sarkozy'nin oluşturduğu Akdeniz Birliği, AB'nin refahını Akdeniz'in güneyine yaymayı amaçlıyordu ve Nicolas Sarkozy ile Almanya Başbakanı Angela Merkel'in AB'ye tam üyeliklerine karşı çıktıkları Türkiye için bir nevibekleyeceği otoparktı." Gardner, Akdeniz Birliği'nin eş başkanının ise, Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

   

  "Avrupalı liderler despotları kucaklarken, İslam'la demokrasinin başarılı şekilde bir arada olduğu Türkiye'ye hala şüpheyle bakıyor. Türkiye, Arap kamuoyunda devrimi ortaya çıkaran dinamik kesimleri büyülemiş bir ülke."

   

  Gardner kendisine konuşan bir Fransız diplomatın, "Tunus, Cezayir, Fas...Fransız siyasi sınıfı dünyanın bu bölümünü bilir. Türkiye, onların bildiği dünyanın parçası değildir" görüşlerine yer verdi.

   

  FT yazarı yazısının sonunda ise, Libyalı muhaliflerin ülkenin uçuşa yasak bölge ilan edilmesini istediklerini hatırlattı ve "Libya'da tehlikede olanın sadece bir despotun kaderi olmadığı, Avrupa ve ABD'nin bu ülke ile Ortadoğu'daki itibarının da tehlikede olduğu" yorumunu yaptı.

   

  Financial Times'da yayımlanan "Global insight: Revolts expose tawdry policies of west" başlıklı yorumdan Anadolu Ajansı tarafından derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı