Gündem Haberleri

  İsyan tangosu

  Hürriyet Haber
  21.12.2001 - 01:36 | Son Güncelleme:

  IMF'nin mali desteğini alamayan ve iflasın eşiğine gelen Arjantin'de, mağazaların talanıyla başlayan olaylarda 12 kişi öldü, 150 kişi yaralandı.

  Uluslararası Para Fonu IMF'den istediği mali desteği alamayan Arjantin karıştı. Halkın marketleri yağmalamasıyla başlayan eylemlerde 12 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. Arjantin Devlet Başkanı Fernando de la Rua, asayişin sağlanması için 30 günlük sıkıyönetim ilan etti. Arjantin'in ‘‘Kemal Derviş’’i benzetmesi yapılan Ekonomi Bakanı Domingo Cavallo ise istifa etti. Arjantin'de tansiyon, IMF'nin öngördüğü 1.3 milyar dolarlık acil mali desteği, 2002 bütçesiyle ilgili sorunları gerekçe göstererek serbest bırakmamasıyla yükselmeye başladı. Hükümetin maaşları ödeyememesi, bankadan haftada çekilebilecek parayı 250 dolarla sınırlaması da gerginliği tırmandırdı. Yüzde 18'lere varan işsizlikten ve yoksulluktan usanan halk, Buenos Aires'in yoksul semtlerinde Noel öncesinde süpermarketleri yağmalamaya başladı. Gıda, elbise, tuvalet kağıdı, deterjan, ne bulursa alışveriş arabalarına dolduran Arjantinliler, ortalığı talan ettiler. Güvenlik güçleri, gözyaşartıcı bomba, tazyikli su ve plastik mermilerle isyancıları durdurmaya çalıştı. Mağaza sahipleri ise sopalarla halkı uzaklaştırmak istedi. İşte bu karmaşada 12 kişi öldü. 150'den fazla kişi yaralandı. Buenos Aires'te 4, Rosario'da 3, Santa Fe'de ve Cipoletti'de birer kişi öldü. Diğer üç kişiyle ilgili ise bilgi verilmedi. Olaylarda 551 kişi tutuklandı.

  ŞİDDETLE ÇÖZÜM OLMAZ

  2 yıldan bu yana yönetimde olan ancak ekonomik darboğazın aşılmasında yetersiz kalan Devlet Başkanı De la Rua ise 30 günlük sıkıyönetim ilan etti. En son 10 yıl önce dönemin Devlet Başkanı Carlos Menem, 1990 yılında aşırı sağcı milislerin anti-demokratik eylemlerini bastırmak için sıkıyönetim ilan etmişti. Sıkıyönetim Devlet Başkanı'na anayasal hakları askıya alma, tutuklama yapma, gerekli hallerde orduyu göreve çağırma hakkı tanıyor. Televizyondan halka seslenen Devlet Başkanı De la Rua, halktan şiddet eylemlerine son vermelerini istedi ve ‘‘Şiddet ve yasadışı eylemlerle, sorunlarımızın üstesinden gelemeyiz’’ dedi. De la Rua, tüm siyasi partileri, eyalet valilerini ve milletvekillerini bir çözüm bulunması için görüşmeye çağırdı.

  KIZGIN HALK BAŞKAN’I DİNLEMEDİ

  Ancak sıkıyönetim ilanı ve devlet başkanının çağrısı halkı durdurmaya yetmedi. Cavallo'un çağrısına rağmen binlerce gösterisi Başkanlık Sarayı önündeki meydanda toplanıp, tencere ve tava çalarak, ‘‘Cavallo istifa’’, ‘‘Hükümet istifa’’ diye slogan attılar. Sıcak yaz gecesinden de istifade eden binlerce kişi de başkentin meşhur Plaza de Mayo Meydanı'nda ve Cavallo'nun evinin önünde gösteri düzenledi. De la Rua, Cavallo ve bazı bakanların istifasını kabul etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı