Gündem Haberleri

  İsyan Şam'a ulaştı

  Hürriyet Haber
  28.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye’de 10 aydır süren rejim karşıtı isyan başkent Şam’a ulaştı. Halep’te de ilk kez kan akıtıldı. Arap Birliği’ne göre son 3 günde şiddet daha da arttı.

  SURİYE’nin başkenti Şam’da dün şiddetli patlamalar meydana gelirken, “muhalifler Şam’a dayandı” yorumları yapılıyor. Duma, Katana ve Midan semtlerinde meydana gelen patlamalarda birisi 11 yaşında çocuk en az 3 kişi yaşamını yitirdi. Suriye güvenlik güçleri, mahalleleri ablukaya aldı.
  Neredeyse bir yıldır süren şiddet wsarmalında görece sakin görünüm çizen ülkenin ikinci büyük kenti Halep’te dün ilk kez şiddet olaylarında can kaybı yaşandı. Suriye’deki Arap Birliği Gözlemci Heyeti Başkanı General Muhammed Mustafa el Dabi kentte dün 5 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.
  Suriye Genel Devrim Konseyi, dün çeşitli kentlerde yaşanan çatışmalarda 37 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ölenlerin 20’si Hama, 6’sı Humus’ta ve geri kalanları da diğer kentlerden. İnsan hakları aktivistlerine göreyse bilanço çok daha ağır. Buna göre büyük bölümü Humus’ta ve 10’u çocuk olmak üzere çatışmalarda toplam 62 kişi öldü.
  Son olaylar Ankara’yı da harekete geçirdi. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Suriye’de sivil can kayıplarının “vahim” boyutlara ulaştığına dikkat çekildi ve BM Güvenlik Konseyi ve uluslararası camia “Gereken adımları kararlılıkla ve ivedilikle atmaya” çağırıldı.

  Kaçan asker kahraman gibi

  Gözlemcilere göre Beşar Esad rejimi artık ülkenin bazı şehirlerini kontrol etmekte çok zorlanıyor. Suriye ordusundan kaçıp taraf değiştiren bir grup asker, Humus yakınlarındaki Halidiye’de önceki gün yollara dökülen halk tarafından kahramanlar gibi karşılandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı