GeriGündem İsyan onun icin çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsyan onun icin çıktı

ŞİŞLİ'de, iki yıl önce uyuşturucu anlaşmazlığı yüzünden Ahmet Türkönder'i öldürmek suçundan aranırken, Edirne'de sinema oyuncusu sevgilisi Gamze Tunar'la birlikte yakalanan Tahsin Eşme'nin sevki, Bayrampaşa Cezaevi'ni karıştırdı. 16 Haziran günü öldürülen Orhan Pala'nın adamı olan ve ‘‘Alaattin Çakıcı'nın adamlarından korkuyorum’’ diyerek Bayrampaşa'dan gitmekte direnen Tahsin Eşme'nin zorla yapılan sevkinden sonra ayaklanan mahkûmlar, 6 gardiyanı rehin aldı.

Bayrampaşa'da kalmak istedi

Kartal Özel Tip Cezaevi'nde tutuklu bulunan Çakıcı'nın yeğeni Kenan Ali Gürsel'i öldüren Hakan Çillioğlu'nun adamı olduğu iddia edilen uyuşturucu sanığı Orhan Pala'dan sonra, D Blok'un koğuş mümessili Tahsin Eşme oldu. Can güvenliği olmadığı gerekçesiyle Bayrampaşa Cezaevi'nden ayrılmak istemeyen Eşme, dün sabaha karşı jandarmalar tarafından zorla koğuşundan çıkarıldı ve Manisa'nın Alaşehir Cezaevi'ne sevk edildi.

Koğuşları yakıp yıktılar

Tahsin Eşme'nin sevkine tepki olarak başlayan isyana, 500 mahkûm katıldı. Koğuşlardaki yatak, yorgan, battaniyeleri ateşe veren mahkûmlar, kapıları kırıp barikat kurdular. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici ile pazarlığa girişen mahkûmlar, 12.00 sıralarında gardiyanları serbest bıraktı. Mahkûmlar, bu defa da D Blok'un pencerelerine çıkarak Türk Bayrağı ve 'Af istiyoruz' yazılı pankart açtılar. 'Mahkûmlar burada, yetkililer nerede' sloganları attılar.

Mahkûmların hepsi katılmış

Bayrampaşa Cezaevi'ne ulaşan yolları araç trafiğine kapatan güvenlik kuvvetleri, basın mensuplarının da görüntü almalarını engelledi. Cezaevine çok sayıda jandarma ve polis sevk edildi. İtfaiye ve sağlık ekipleri hazır bekletildi. Başsavcı Ferzan Çitici, nakilleri protesto amacıyla başlatılan eyleme D Blok'taki tutukluların tümünün katıldığını söyledi.

Burdur ve Nevşehir

cezaevleri de gergin

BURDUR E Tipi Cezaevi'nde terör suçlularının kaldığı 2 koğuşta 11 tutuklu eylem başlattı. İfade vermeyi reddeden tutuklular 4'üncü ve 5'inci koğuşların arasındaki duvarı delerek birleştirdi ve barikatlar kurarak kapıları açmadı. 2 koğuşta kalan diğer tutuklu ve hükümlüler de aşırı sol örgüt mensupları 11 tutukluya destek verdi. Cezaevindeki olayların sona erdirilmesi için yürütülen çalışmaları bizzat yöneten Burdur Valisi Kaya Uyar, eylemi 3 kadın tutuklunun başlattığını söyledi. Öte yandan Nevşehir E Tipi Kapalı Cezaevi'nde de adi suçlu ve hükümlülerin kaldığı koğuşta, af yasasının çıkmamasını protesto eden 3 hükümlü, kendilerini jiletledi.

Sevgilisiyle yakalanmıştı

UYUŞTURUCU kaçakçısı Ahmet Türkönder'i 7 Haziran 1998 günü Şişli'de otomobilinin içinde öldürdüğü iddia edilen Tahsin Eşme, 10 gün sonra Keşan'da, sinema oyuncusu Gamze Tunar'la birlikte yakalandı. Tahsin Eşme'nin, 17 yaşındayken işlediği bir cinayet yüzünden yattığı Çanakkale Cezaevi'nden altı yıl önce firar ettiği anlaşıldı. Yurtdışına kaçmak için hazırlık yaparken yakalanan Tahsin Eşme, Ahmet Türkönder'i, 10 kilo kokainin parasını vermediği için öldürdüğünü itiraf etti. Üniversitelerdeki türban sorununun işlendiği 'Yalnız değilsiniz' adlı filmle isim yapan Gamze Tunar, sevgilisi Tahsin Eşme'yi, Muhammer Yazoğlu ismiyle tanıdığını söylemişti.

Pankart açıp slogan attılar

Tutuklu Tahsin Eşme'nin Manisa Cezaevi'ne sevki yüzünden ayaklanan mahkûmlar, Bayrampaşa Cezaevi'nin pencere demirlerine Türk bayrağı ile ‘‘Af istiyoruz’’ pankartları asıp slogan attılar. Eşme'nin sevkinin Bayrampaşa Cezaevi'ni karıştıracağını, 30 Haziran günkü Hürriyet İstanbul'da 'Bayrampaşa bomba gibi' başlığıyla duyurmuştuk.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle