Gündem Haberleri

  İsveç'te rahim nakli olan kadına embriyo transferi

  Sağlık Servisi
  28.01.2014 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsveç'te doğuştan rahmi olmayan bir kadına annesinin rahmi nakledildi. İsmi açıklanmayan kadın eğer çocuk sahibi olursa nakil rahim ile çocuk sahibi olan ilk kadın olacak.

  İsveçte rahim nakli olan kadına embriyo transferiİsveç'te doğuştan rahmi olmayan bir kadına annesinin rahmi nakledildi. İsmi açıklanmayan kadın eğer çocuk sahibi olursa nakil rahim ile çocuk sahibi olan ilk kadın olacak. Akdeniz Üniversitesi'nde Prof. Dr. Ömer Özkan, doğuştan rahmi olmayan Derya Sert'e kadavradan alınan bir rahmi başarıyla nakleden ilk isim olmuştu. Derya Sert'e geçtiğimiz yıl embriyo transferi gerçekleştirildi ancak bebek anne karnında hayatını kaybettiği için başarılı olamadı. Sert'e ikinci bir embriyo transferi yapılması planlanıyor.

  Dünyanın beklediği bebeğin ilk olarak hangi ülkeden çıkacağı bilinmiyor ancak İsveç'de 2012 yılından beri 9 rahim nakli gerçekleştirildi. Geçtiğimiz hafta ismi açıklanmayan kadına embriyo transferi gerçekleştirildiği bildirildi. Gothenburg'daki Sahlgrenska Akademi'den obstetrik ve jinekoloji uzmanı Prof. Dr. Mats Brannstrom, The Sunday Telegraph'a yaptığı açıklamada en iyi senaryonun 9 aylık bir bebek olduğunu söyledi.

  TÜRKİYE'DEKİ OPERASYON ÖRNEK OPERASYON OLARAK GÖSTERİLİYOR

  Bazı doktorlar böbrek, karaciğer yetmezliği gibi durumlar haricinde yani hayat kurtarıcı olmadıktan sonra canlıdan organ naklini uygun bulmuyor. Haberde Türkiye'de yapılan naklin kahramanı Derya Sert'in operasyonu örnek gösterildi. Kadavradan naklin daha mantıklı olduğunu belirten uzmanlar bu şekilde nakil ile daha fazla doku alımına ve daha önemli kan damarlarının alınmasına olanak sağladığını belirtiyor.

  İsveçte rahim nakli olan kadına embriyo transferi DERYA SERT BEBEĞİNİ KAYBETTİ

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı