GeriGündem Istranca ormanlarında susamuru izi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Istranca ormanlarında susamuru izi

Orman Bakanlığı Marmara Bölge Müdürlüğü`nce, Trakya`daki Istranca ormanlarında yapılan bir araştırmada, nesilleri dünya çapında tehlike altında olan, Türkiye ve Avrupa ülkelerinde koruma altına alınan 'Susamuru'na (lutra lutra) rastlandı.

Orman Bakanlığı Marmara Bölge Müdür Yardımcısı Erkan Kayaöz, susamurlarının yaşama alanlarını saptamak amacıyla 8-18 Kasım 2001 tarihlerinde, Trakya`daki Istranca ormanlarında bir araştırma yaptıklarını söyledi. 

Öncelikle balık yaşayabilen dereleri saptadıklarını ve bu derelerde yer yer göllenme yapan yerleri işaretlediklerini anlatan Kayaöz, daha sonra yuva, ayak izi ve dışkı bulgularını aramaya başladıklarını belirtti.

Kayaöz, araştırmanın 10`uncu gününde Istranca ormanlarındaki Motorderede bir susamurunu görüntülemeyi başardıklarını, ormandaki bir başka su kaynağı olan Aynalı derede de susamurunun dışkı ve izlerine rastladıklarını kaydetti.

Erkan Kayaöz, "Türkiye`de ilk kez fotoğrafla saptadığımız susamurunun popülasyon envanterinin yapılması gerekiyor. Trakya`da sulak alan ekosistemlerinin çevre kirliliği nedeniyle büyük ölçüde kirlenmesi, temiz sucul habitatlarda yaşayabilen susamurunu dar bir yaşama alanına mahkum etmiş görünüyor. Susamurunun ülke düzeyinde yaşama alanlarının belirlenmesi, neslinin korunması açısından büyük önem arz ediyor" diye konuştu.

Türkiye`de susamurunun yaşama alanlarının belirlenmesi çalışmalarının yetersiz kaldığını belirten Kayaöz, bunun başlıca nedenlerini, sulak alan ekosistemlerinin her geçen gün daralması veya çeşitli nedenlerden dolayı özelliğini yitirmesi ve son derece çekingenolan susamurunun araştırmacılar tarafından izlenmesinin zorluğu olaraksıraladı.
       
TÜRÜN KARŞILAŞTIĞI TEHLİKELER
   
Susamurunun karşılaştığı tehlikelerin başında çevre kirliliği, habitat tahribi, el değmemiş dere kıyılarının kaybedilmesi, yeni yolların açılması ve balık ağlarının geldiğini ifade eden Kayaöz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle tarım zararlılarına karşı kullanılan her türlü pestisitler, PCB, DDT, cıva ve petrol kirliliği ile bunların kalıntıları yaşama alanına ulaştığında, beslenme zinciri yoluyla ya dadoğrudan susamurlarının hayatlarını etkilemektedir. Sulak alanların bitki örtüsünü korumadan susamurunu da koruyamayacağımız açıktır."

Kayaöz, susamurlarının doğaa hasta ve zayıf olan organizmaları tüketerek, doğal dengenin korunmasında önemli katkıları olduğunun unutulmaması gerektiğini bildirdi.
      
TÜM DÜNYADA KORUNUYOR
   
Nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan susamurları, tümdünyada çeşitli yasal düzenlemelerle koruma altına alınıyor.

Türkiye`nin 1984 yılında taraf olduğu 'Avrupa`nın Yaban Hayatı veYaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi'nde (Bern Sözleşmesi) 'kesin olarak koruma altına alınan fauna türleri' arasında yer alan susamurları, 3167 sayılı Kara Avcılığı Kanunu`nun 16. maddesine göre her yıl alınan Merkez Av Komisyonu kararlarıyla bütün yıl avı yasaklanarak korunmaya çalışılıyor.

Ayrıca, Türkiye`nin 1996 yılında taraf olduğu 'Nesli Tehlikede Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine Dair Sözleşme' de (CITES), susamurlarının canlı, cansız, post ve tahnitleri ile tanınabilir parça ve türevlerinin evde ve işyerlerinde bulundurulmasını, satışını ve yurtdışına ihracını yasaklanıyor.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle