Gündem Haberleri

  İstinye Koyu temizleniyor

  İSTANBUL (A.A)
  23.02.2006 - 15:05 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ işbirliğiyle, İstinye Koyu'ndaki teknelerin kaldırılması ile deniz tabanındaki çamur birikintisini temizleme çalışmalarına başlandı.

  Çalışmalara ilişin basın mensuplarına bilgi veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Geliştirme Daire Başkanı İbrahim Demir, İstanbul'daki koylarda çok büyük bir görüntü ve deniz kirliliği bulunduğunu kaydederek, bu kirliliği ortadan kaldırmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ'nin ortak bir proje hazırladıklarını söyledi.

  Projenin birinci bölümünü İstinye Deresi ve koyunun temizlenmesinin oluşturduğunu anlatan Demir, İSKİ Genel Müdürlüğü'nün daha önce İstinye Deresi'nin iki yakasına döşediği atıksu kolektörleri ile toplanan atıksuları Baltalimanı Atıksu Arıtma Tesisi'ne ulaştırdığını ve burada ön arıtmadan geçirilen atıksuyun yeniden denizin derinliklerine deşarj edildiğini anlattı.

  Böylece İstinye Deresi'ne atıksu girişinin kesildiğini belirten Demir, şimdi de koyun tabanındaki çamurun temizlenmesine başlandığını kaydetti. Demir, çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

  “İstinye Koyu'nun tabanında, yaklaşık 5-6 metre kalınlığında çamur birikintisi mevcut. Bu birikintinin ortadan kaldırılması sırasında, tarama çalışmasının rahat yapılabilmesi ve gemilerdeki can ve mal güvenliğinin sağlanması için bugün mevcut tekne ve kayıkların uzaklaştırılması işlemi yapılıyor. Bu çalışma 2-3 gün sürecek. Öncelikle batık ve yarı batık tekneler karaya çıkarılacak, yüzer haldekiler kendileri uzaklaşacak, uzaklaşmayanlar ise römorkörlerle çekilecek.”

  Demir, tarama işleminin DLH ile yapılan bir protokol çerçevesinde gerçekleştirildiğini, buradan çıkarılan çamurların da Marmaray projesi kapsamında çıkan çamurların depolanması için Kartal'da ruhsatlandırılan depolama alanında depolanacağını söyledi.

  “TARAMA ÇALIŞMALARI 45 GÜNDE TAMAMLANACAK”

  Yaklaşık 45 gün içinde tarama çalışmalarının tamamlanacağını belirten Demir, ardından İstinye Koyu'nun etrafının uygun şekilde rehabilite edileceğini bildirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Geliştirme Daire Başkanı İbrahim Demir, temizleme çalışmalarının ardından denizin kendini yenileyebilmesi için belli bir sürenin geçmesi gerektiğini de ifade etti.

  Temizleme çalışmalarının İstinye, Göksu, Küçüksu, Beykoz Çubuklu, Sarıyer, Baltalimanı ve Ayamama olmak üzere öncelikle 7 koyda yapılacağını anlatan Demir, daha sonra diğer koyların temizleneceğini sözlerine ekledi.
  Bu arada, tarama çalışmaları sırasında denizden çamur birikintisiyle birlikte büyük boy metal borular, ağaç dalları gibi malzemeler çıkarken, yarı batık durumda olan teknelerle birlikte 21 yıldan beri koyda olduğu belirtilen bir tekne de İstinye Koyu'ndan çıkarıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı