Gündem Haberleri

  İstiklal Caddesi'nde Nazım Hikmet yürüyüşü

  Hürriyet Haber
  15.01.2002 - 14:59 | Son Güncelleme:

  Ünlü şair Nazım Hikmet`in doğumunun 100. yılı dolayısıyla aralarında şair ve yazarların da bulunduğu bir grup, İstiklal Caddesi`nde yürüyerek, kırmızı karanfil ve ünlü şairin şiirlerinin yer aldığı broşürleri dağıttı.

  Nazım Kültür Evi`nin düzenlediği etkinlikte, Kültürevi`nin bulunduğu Galatarasay Aznavur Pasajı önünde toplanan grup, burada basın açıklaması yaptı.   

  Şair Nihat Ateş, metnin son bölümünü okurken, pasajın önüne gelen Beyoğlu Emniyet Müdürü Aykut Baltacı, basın açıklaması için izin alınmadığını belirterek, grubun dağılmasını istedi. 

  Daha sonra grubun talebi üzerine, açıklamanın son cümlesinin okunmasına izin veren Baltacı, ardından, İstiklal Caddesi boyunca yürüyerek şiir ve kırmızı karanfil dağıtmak isteyen gruba, yasal olmadığı için izin veremeyeceğini söyledi. 

  Grubun, "bir şairin doğum gününde şiir dağıtmanın suç olmadığı" şeklindeki itirazları üzerine, Baltacı ve beraberindeki polisler, gruba müdahale etmedi. 

  Aralarında Orhan Aydın, Mustafa Suphi İleri, Sadık Albayrak, Ali Mert, Hikmet Yaman ve Hülya Tozlu`nun da bulunduğu yazar ve şairler İstiklal Caddesi boyunca yürüyerek, vatandaşlara kırmızı karanfil ve  Nazım Hikmet`in "Güzel Günler Göreceğiz" ile "Türkiye İşçi Sınıfına Selam" adlı şiirlerinin yer aldığı broşürleri dağıttılar.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı