Gündem Haberleri

  İstiklal Caddesi yeniden düzenlenecek

  A.A.
  23.02.2006 - 20:02 | Son Güncelleme:

  Topbaş, Büyükşehir Belediyesi'nde, basın mensuplarının caddeyle ilgili sorularını yanıtladı.

  Bürokratları ve Gür Yapı İnşaat A.Ş'nin sahibi Hasan Gürsoy ile bir araya gelerek caddeye ilişkin değerlendirme yaptıklarını anlatan Topbaş, bundan sonraki işin yol haritasını gözden geçirdiklerini söyledi.

  Topbaş, görüşmeye ilişkin şu bilgileri verdi:

  “Gürsoy'a, taşları beğenmediğimi, bunların tamamen kaldırılması, yerli granit kullanılması gerektiğini ve bunun bedelini de müteahhidin yüklenmesi gerektiğini söyledim. Müteahhit açısından kolay bir iş değil. Bizim tavrımızı da bildikleri için kabul ettiler. Yapacaklar. Başka çaresi yok. Taşlar kalkacak, hızlı bir şekilde değil, bölüm bölüm, trafiği, oradaki yaşamı rahatsız etmeden, kent şantiyeciliğine uygun olarak yeniden yapılacak.”

  Müteahhitle daha önce yapılan görüşmelerde “caddede yer yer düzeltme yapmak, çöken yerleri tamir etmek” gibi ifadelerin gündeme geldiğini anlatan Topbaş “Buna kesinlikle (hayır) dedim. Bu taş bir kez tescillendi. Bu taşın kalitesi tartışılır. Yerli malzeme kullanılmasını istedim” dedi.

  Döşenen granit taşların Çin malı olduğunu ve bu malzemeyi İstiklal Caddesi'nde görmek istemediğini müteahhide ilettiğini belirten Topbaş, tertemiz, kitap gibi döşenmiş bir cadde istediğini söyledi.

  “YERLİ GRANİT KULLANILACAK”

  Topbaş, şöyle devam etti:

  “Müteahhide, (Sizin yaptığınız bu işi kabul etmiyorum. Ne kadar uğraşsanız da bu adam olmaz) dedik. Kararımızı net olarak ortaya koyduk. Maliyeti ne olursa olsun netice almamız lazım. Benim için önemli olan kaliteli olması. Orası İstiklal Caddesi. Dünyada İstiklal Caddesi gibi bir başka yer yok. 24 saat yaşayan başka bir aks yok. Böyle bir yerde adam gibi iş yapılması lazım. Yerli granit kullanılacak, en iyi şekilde düzenlenecek. Bizim zaten aksesuar olarak hazırlıklarımız vardı. Bunlar daha sonra konacak. Binalara farklı çiçek sarkıtmalar, konsollar konulacak. Bunun hazırlıkları yapıldı.

  Bina cephelerinin ışıklandırılmasını da devreye sokacağız. Art noveau tarzı mimari yapıların aydınlatılmasının da bu projenin içinde olmasını istedim. Cepheler tertemiz, boyatılmış olacak. Özel bir cadde olacak. Gözüm bir şey görmez, bunun altını çizerek söylüyorum. Kimse kusura bakmasın. Gereken en güzel bir şekilde yapılacak. Müteahhit de bizimle iş yapacaksa o kalitede iş getirecekler.”

  “SÜRE VERMEDİK”

  Yerli granitlerin döşenmesi için süre vermediklerini, çünkü bunun daha sonra mazeret olarak kullanılmasını istemediklerini ifade eden Topbaş, Londra'da dahi 20 x 20 santimetre ebatlarında granit taş kullanıldığını, ancak işçiliğin temiz olması nedeniyle taşların bir tanesinin dahi yerinden oynamadığını söyledi.

  Topbaş “İşçilik hatalarımız var. Şimdiye kadar yapılan bütün işlerin ömürleri 2-3 seneyi geçmedi. Adam yapıyor, yıpranıncaya kadar orada kalıyor. Burada bir uygulama yanlışlığı var. Söküp yeniden yapmanın maliyeti çok yüksek. Bunun faturasını millet ödüyor” dedi.

  “EK ÖDEME YAPILMAYACAK”

  Büyükşehir Belediyesi'nin şirketi olan İSTON'un malzemenin nasıl kullanılacağı konusunda eğitim vermesini ve işi bilen mimarlardan da destek alınmasını istediklerini anlatan Topbaş, İstiklal Caddesi'nde yapılacak yenileme işinde müteahhide ek bir ödeme yapılmayacağını, masrafı müteahhidin üstleneceğini söyledi.

  Topbaş, Beyoğlu'nda ara sokaklarda yapılan işlerin de takip edilmesi konusunda talimat verdiğini belirterek, “Ara sokakların müteahhidi farklı. İstiklal Caddesi'nde yapılan çalışma bu sokakların başlarında 1-2 metre içe doğru girecek. Sokak başlarında sokak isimlerinin yazıldığı paslanmaz çelikten plaketlerin yere çakılmasını söyledim” dedi.
  İstiklal Caddesi'nin yeniden düzenlenmesi işinin ihalesini Gür Yapı İnşaat A.Ş firması 4 milyon 650 bin YTL artı KDV, ara sokakların düzenlenmesi işini ise Güçlü Peyzaj Sanayi Ticaret Limited Şirketi 8 milyon 500 bin YTL artı KDV'ye almıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı