GeriGündem İstihbarat ABD’den
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstihbarat ABD’den

İstihbarat ABD’den
refid:20571357 ilişkili resim dosyası

34 kişinin öldüğü Uludere olayında ABD’nin payı olduğu ortaya çıktı. Wall Street Journal’a konuşan bir Amerikan Savunma Bakanlığı yetkilisi, ‘anlık’ istihbarat paylaşımı gereği sınırdan içeri giren grup konusunda Türk yetkilileri alarma geçirdiklerini itiraf etti.

ŞIRNAK’ın Uludere ilçesinde yaşanan ve 34 sivilin öldüğü bombardımanla ilgili bugüne dek hiç bilinmeyen yeni bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, sınırdan kaçak mazot taşıyan sivillerin uçaklarla vurulmasında, ABD kuvvetlerince verilen istihbaratın etkili olduğunu yazdı. Gazeteye konuşan ve adı açıklanmayan bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, sınırı geçen sivilleri, bir Amerikan insansız hava aracının (Predator) tespit ettiğini, bunun üzerine Türk yetkililere konu hakkında bilgi verildiğini söyledi. Yetkili “Sonuçta bu Türklerin kararıydı. ABD’nin kararı değildi” dedi.

Füzyon bildirdi

WSJ’nin ayrıntılarına ulaştığı ABD Savunma Bakanlığı’nın Uludere olayıyla ilgili raporuna göre, 28 Aralık gecesi ABD’ye ait insansız hava araçları, sınırın Irak tarafında Türkiye’ye doğru ilerleyen bir konvoyun varlığını tespit etti. Ankara’daki Füzyon (Bütünleşme) Hücresi’nde bulunan ABD askeri görevlileri, teröristlerin sıkça geçiş noktası olarak kullandığı bu bölgede tespit edilen konvoydakilerin terörist mi yoksa sivil mi olduğunu belirleyemedi ve Türk tarafına durumu bildirdi. Amerikalı yetkililere göre, Predator’un ek keşifi, Türklerin konvoyu teşhis etmesine yardımcı olabilirdi. Ancak Türk tarafı bu öneriyi kabul etmeyerek, aracın daha uzak bir noktaya yönlendirilmesini istedi. ABD de bu talebi kabul ederek, aracın yerini değiştirdi. ABD’li yetkililere göre, bu tarz isteklere uyulması standart bir prosedür.

Korkunç istisna

WSJ’ye konuşan ve faciada akrabalarını kaybeden görgü tanığı Servet Encü, bombardımandan kısa bir süre önce İsrail yapımı Heron aracının sesini duyduklarını ifade etti. Encü’ye göre, daha sonra savaş uçakları geldi ve yaklaşık 40 dakika süren bombardıman başladı. ABD’nin Türkiye’ye, bölgede sınır güvenliğine ilişkin istihbarat desteği vermesi, 2007 yılında Başbakan Erdoğan ile dönemin ABD Başkanı Bush arasında varılan anlık istihbarat paylaşımı anlaşmasına dayanıyor. Anlaşmaya göre predatorleri ve bölgedeki diğer istihbarat elemanlarıyla ABD, PKK’yla mücadeleyi ilgilendiren konularda Türkiye’ye gerçek zamanlı olarak istihbarat sağlıyor. Ankara’da kurulan “Karma İstihbarat Bütünleştirme Hücresi”nde işlenen bu bilgiler, yine anında Türk yetkililere ulaştırılıyor. Çalışma modelini savunan bir ABD istihbarat yetkilisi, Uludere’deki facia konusunda WSJ’ye yaptığı açıklamada, “Bu bir istisna olarak kalacak. Korkunç, trajik bir istisna. Ama ortaklarımız ve müttefiklerimizle istihbarat paylaşımımızı geliştirmek için çabamız olumlu sonuç verecektir” ifadesini kullandı.
WSJ’de yayımlanan haber üzerine dün Meclis Genel Kurulu’nda konuşan BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, ABD’yi mahkemeye vereceğini belirterek, uluslararası hukukta buna imkan olduğunu söyledi.

O başka bir konu

ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, WSJ’de yayımlanan haberle ilgili değerlendirme yapmaktan kaçındı. Denizli’de basın mensuplarıyla biraraya gelen Ricciardone, gazetecilerin bu konuyla ilgili olarak bir soru sorması üzerine yaptığı açıklamada, “Ben buraya iki ülke arasındaki ticari yatırımı teşvik için geldim. O başka bir konu, ben ilgilenmiyorum” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle