GeriGündem İstifasız Köşk adaylığı tamam
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstifasız Köşk adaylığı tamam

İstifasız Köşk adaylığı tamam
refid:15060027 ilişkili resim dosyası

TBMM Anayasa Komisyonu’nda cumhurbaşkanını halkın seçmesini düzenleyen yasa tasarısı kabul edildi.

Görevdeki başbakanın, cumhurbaşkanı adayı olması durumunda nasıl bir yol izleneceğiyle ilgili belirsizlik, AK Partililerin önergesiyle giderildi. Buna göre aday olan başbakan ve bakanların görevlerinden istifa etmesi gerekmeyecek.

CUMHURBAŞKANINI halkın seçmesini düzenleyen yasa tasarısında yapılan değişiklikle, görevdeki başbakanın, istifa etmeden cumhurbaşkanı adayı olmasına olanak sağlandı.Tasarı, dün bazı değişikliklerle TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi. Görevdeki başbakanın, cumhurbaşkanı adayı olması durumunda nasıl bir yol izleneceğiyle ilgili belirsizlik, AK Partililerin önergesiyle giderildi. Buna göre başbakan, bakanlar ve milletvekilleri, aday olduklarında Seçimlerin Temel Hükümleri Hakkında Yasa’daki sınırlamalara bağlı olacaklar. Aday olan başbakan ve bakanların görevlerinden istifa etmeleri gerekmeyecek. Başbakan ve bakanlar, propaganda döneminde makam araçları, devlet uçakları gibi kamu imkanlarını kullanamayacaklar, kamu kaynaklarıyla açılışlar yapamayacaklar ve mülki amirleri toplantılarına alamayacaklar.

Bağışa sınır getirildi

Cumhurbaşkanı adayları seçim kampanyalarını ABD usulü bağış sistemine göre yürütecek. Bir kişi en fazla en yüksek devlet memurunun brüt maaşı kadar bağış yapabilecek. Bu miktarın bugün 7500 lira dolayında olduğu belirtiliyor. Adaylara toplam bağışla ilgili sınır konulmadı. Aday pusulalarında sadece adayların adı yazılacak. Pusulaya tanıtıcı bir fotoğraf ve sembol eklenmesine yönelik önergeler kabul edilmedi. Okuma yazma bilmeyen seçmenin neye göre oy kullanacağı belirsizliğini koruyor.

Gül’le ilgili hüküm yok

Tasarıya göre cumhurbaşkanı seçimi 5 yılda bir yapılacak ve bir kişi iki kez cumhurbaşkanlığı yapabilecek. Cumhurbaşkanı Gül’ün görev süresinin 7 yıl mı 5 yıl mı olduğu, 12’nci cumhurbaşkanının ne zaman seçileceği ve Gül’ün aday olup olmayacağı konularında tasarıda bir hüküm bulunmuyor. Komisyon da bu konulardaki tartışmanın ucunu açık bıraktı. CHP ve MHP sözcüleri, tasarının cumhurbaşkanlığı yolunda Başbakan’ın önünü açmak amacıyla hazırlandığını savundu. Tasarı gelecek yasama yılında Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle