Gündem Haberleri

  İstifam kaçmak ya da pes etmek anlamına gelmiyor

  Planet
  11.05.2010 - 10:09 | Son Güncelleme:

  Deniz Baykal'ın istifası dünya basınında da kendisine yer buldu.

   

  BAYKAL'IN BASIN TOPLANTISINDAN KARELER - YABANCI AJANSLAR

   

  BAYKAL GÖZYAŞLARI ARASINDA İSTİFA ETTİ / FOTO GALERİ

   

  REUTERS: Muhalefet lideri video skandalının ardından istifa etti     

  Türkiye’nin ana muhalefet partisinin lideri, geçtiğimiz hafta internette yayılan ve kendisini bir kadınla gösteren bir video kasetin ardından, komplo kurbanı olduğunu söyleyerek istifa etti. 

   

  Deniz Baykal, iktidardaki İslami kökenli AK Parti’nin gündeme getirdiği anayasa reformu sürecini engellemekle tehdit eden laik Cumhuriyet Halk Partisi’nin lideriydi.

   

  Baykal televizyonda yayınlanan basın toplantısında, “Böyle bir karalama kampanyası karşısında pes etmeyeceğim, kimsenin beni sorgulamasına izin vermeyeceğim” dedi.

   

  Baykal, AK Parti’nin kaset hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini söyledi. “Eğer bu olayın bir bedeli varsa ve bu bedel CHP’den istifa etmekse, ben bu bedeli ödemeye hazırım. İstifam kaçmak ya da pes etmek demek değildir. Aksine savaşımı sürdürdüğüm anlamına gelir” dedi.

   

  Türkiye’de hükümet anayasa reform paketini ulusal referanduma götürmeye hazırlanıyor ancak CHP reform sürecini Anayasa Mahkemesi’ne götürmekle tehdit etmişti.

   

  71 yaşındaki Baykal 1992’en beri CHP’nin başındaydı. Kendisini eleştirenler Baykal’ın CHP üzerindeki hakimiyetinin, partiyi daha ilerici ve Türk seçmen için daha çekici bir hale getirebilecek genç siyasetçilerin şansını azalttığını söylüyor.

   

  Türkiye’de Temmuz 2011’de seçimler yapılacak ve AK Parti iktidarda üçüncü dönemini arayacak.

   

  THE ASSOCIATED PRESS: Türkiye’nin ana muhalefet lideri seks skandalı sonrası istifa etti

  Türkiye’nin laik ana muhalefet partisinin lideri, gizli kamerayla çekilmiş bir videonun internette yayılmasının ardından başkanlıktan istifa etti. Videodaki görüntülerin parti liderinin bir milletvekiliyle ilişkisi olduğunu gösterdiği iddia edildi

   

  İslami yönelimli hükümetin politikalarını en sert dille eleştiren isimlerden biri olan Deniz Baykal, televizyonda yayınlanan bir basın toplantısıyla istifa etti ve hükümetin düzenlediği bir siyasi komplonun kurbanı olduğunu söyledi.

   

  Baykal bu tip özel görüntülerin hükümetin bilgisi olmadan kaydedilemeyeceğini ifade etti. Görüntülerde yer aldığı iddia edilen kadın, Baykal'ın CHP'den parlamentoya seçilen eski bir yardımcısı.

   

  Hükümet şu ana kadar bir tepki vermedi.

   

  İstifa kararı Baykal'ın 40 yıllık siyasi kariyerinin sonunu ilan ederken, partisi CHP'ye de ağır bir darbe vurdu.

   

  AGENCE FRANCE PRESSE: Türkiye’nin muhalefet lideri seks kaseti dolayısıyla istifa etti

  Türkiye’nin ana muhalefet lideri Deniz Baykal, internette yayınlanan ve kadın bir milletvekiliyle evlilik dışı ilişki yaşadığı iddialarına yol açan video dolayısıyla istifa etti. Baykal olayı siyasi bir “komplo” olarak nitelendirdi.

   

  Cumhuriyet Halk Partisi lideri, düzenlediği basın toplantısında, “Bu bir seks kaseti değil, bu bir komplo. Bu komplonun ardındaki kişiler bunu bir siyasi amaçla yapmışlardır” dedi.

   

  “CHP başkanlığından istifa ediyorum ancak istifam pes ettiğim ya da bu komplodan kaçtığım anlamına gelmiyor. Aksine mücadele ediyorum” dedi. Perşembe gecesi internete düşen videoda gizli kamerayla çekilmiş, samimi yatak odası görüntüleri bulunuyor. Bu videodaki kişilerin, 71 yaşındaki lider ve CHP’li bir kadın milletvekiline olduğu iddia ediliyor.

   

  Basın toplantısında Baykal ilişkiyi ne açık açık kabul etti, ne de reddetti. Görüntülerin İslami kökenli hükümetin bilgisi olmadan çekilemeyeceğini belirten Baykal, videonun amacının CHP’nin iktidar partisinin İslamcı ajandasını uygulamasını önleme çabalarını zayıflatmak olduğunu söyledi.

   

  Hükümeti en sert dille eleştiren isimlerden biri olan Baykal, “Bu komplonun hedefi sadece bir kişi değil, CHP’nin cumhuriyeti, demokrasiyi ve hukukun üstünlünü koruma mücadelesidir” dedi.

   

  Baykal’ın istifası, CHP lideri olarak bir dönem daha seçilmeyi beklediği parti kongresinden sadece iki hafta önce geldi. Türkiye’de telefon dinleme ve gizli kamera kayıtları, son yıllarda özellikle de hükümet karşıtlarını hedefleyen siyasi savaşın yaygın bir aracı haline geldi.

   

  BBC: Türk muhalefet lideri "seks kaseti" yüzünden istifa etti

  Türkiye'nin ana muhalefet partisinin lideri, kendisine ait olduğu iddia edilen bir videonun internette yayınlanmasının ardından istifa etti.

   

  Görüntülerde, laik CHP liderinin yatak odasında bir kadın milletvekiliyle birlikte olduğu iddia ediliyor.

   

  Sayın Baykal hükümet tarafından yönetilen bir komplonun kurbanı olduğunu söyledi.

   

  Baykal'ın partisi iktidardaki AK Parti tarafından teklif edilen anayasal reformlara karşı çıkıyor.

   

  XINHUA: Türkiye’nin ana muhalefet lideri seks skandalı sonrası istifa etti

  Deniz Baykal, düzenlediği basın toplantısında, yasadışı ve ahlakdışı bir komployla karşı karşıya olduğunu söyledi. CHP’nin üyeleri skandalın partilerine karşı bir komplo olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, olayı kınarı ve iğrenç olduğunu söyledi.

   

  AZERİ HABER AJANSI APA: CHP lideri istifa etti
  Milletvekili Nesrin Baytok ile ilişkisi olduğu yönündeki iddialar hakkında basın toplantısı düzenleyen CHP lideri Deniz Baykal, partisinin genel başkanlığından istifa ettiğini açıkladı.

   

  ROYAL BANK OF SCOTLAND ANALİSTİ TIMOTHY ASH: Türk siyaseti daha ilginç bir hal aldı

  Deniz Baykal, kasetlerin montajlanmış olduğunu söyledi ancak konumunun savunulamaz olduğuna inanıyor olsa gerek ki istifa etmeye karar verdi. Baykal’ın ayrılması önemli olabilir. Türkiye’de, iktidardaki AK Parti’nin gücünün, karşısında güvenilir bir muhalefet olmamasından kaynaklandığı yönünde yaygın şikayetler söz konusuydu. Siyasetin önde gelen isimlerinden biri daha önce şaka yollu da olsa, Türkiye’de bir darbeye ihtiyaç olduğunu ancak bu darbenin iktidarı değil muhalefeti hedef alması gerektiğini söylemişti.

   

  Baykal, 20 yıla yakın süredir CHP’nin başındaydı. Kendisini eleştirenler CHP'nin AB reform ajandasının ruhunu kavrayamadığını, AK Parti’nin güçlenmesine izin verdiğini ve kenara itildiğini söylüyor. En azından ılımlı laikler arasında, Baykal’ın gidişiyle partinin başına daha genç, enerjik ve reformcu kadroların geçeceği yönünde bir umut var. Bu yeni kadronun Temmuz 2011’de yapılacak seçimlerde seçmenin vizyonunu kavraması ve AK Parti karşısında gerçek bir muhalefet yapması umuluyor.

   

  Piyasaların habere verdiği sessiz tepki bu sabahki hızlı yükselişin içinde eridi. Görünen o ki geçtiğimiz altı-yedi yılda piyasa güçlü çoğunluktan ve AK Partinin ekonomik/AB reformuna niyetli siyasetinden memnundu. Yeniden güçlenen bir CHP, eğer mecliste çoğunluğu elde edebilirse olumlu karşılanacaktı. Ancak Türkiye’deki seçim matematiği düşünüldüğünde bu durum sadece asılı parlamentoya yol açacak ve Türkiye asla başarılı olmayan koalisyon hükümetlerine dönmek zorunda kalacaktı. Belli ki durumun ne olacağı CHP’nin yeni liderinin kim olacağına bağlı. Baykal’ın yerine bir başka kıdemli partili geçebilir. Öte yandan parti içinde yaşanması muhtemel iktidar çatışması önümüzdeki aylarda yapılacak anayasa reformu referandumu süreciyle aynı döneme denk gelecek.

   

  Türk siyaseti çok daha ilginç bir hale geldi.

   

  Voice of America: Türkiye’nin muhalefet partisi lideri istifa ederken komplo iddialarında bulundu

   

  Türkiye’nin ana muhalefet partisi kendisini bir milletvekiliyle yatak odasında gösterdiği iddia edilen video görüntülerinin internette yayınlanması ardından istifa etti. Cumhuriyet Halk Partisi lideri Deniz Baykal, yayınlanan videonun bir “komplo” olduğunu iddia etti ve hedefin sadece kendisi değil, demokrasi için mücadele veren partisi olduğunu söyledi.

   

  Pazartesi günü düzenlediği basın konferansında konuşan Baykal, “komplo” olduğunu iddia ettiği olayın iktidardaki AK Parti’nin bilgisi olmadan bu kadar kısa sürede organize edilemeyeceğini belirtti. Baykal, partisinin karşı çıktığı anayasaya değişikliklerinin yapılmak istendiği bir süreçte böyle bir kasetin ortaya çıkmasının tesadüf olmadığını ifade etti.

   

  Geçtiğimiz hafta içinde internette yayınlanan videoda, Baykal’ın eski özel sekreteri ve şu an parlamentoda milletvekili olarak bulunan Nesrin Baytok’la görüldüğü iddi edildi.

   

  CNN: Türk politikacı seks skandalı nedeniyle istifa etti

  Türkiye’nin ana muhalefet partisi lideri, kendisini eski sekreteri olduğu belirtilen ve şu an partisine üye bir kadın milletvekiliyle beraber gösterdiği öne sürülen bir videonun internette yayılması ardından Pazartesi günü istifa etti.

   

  İstifasını veren Deniz Baykal, “kendisine karşı bir komplo düzenlendiğini” belirtti ve hükümeti suçladı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 71 yaşındaki lideri, televizyonda yaptığı açıklamada “iktidar partisinin bilgisi olmadan bu kadar kısa sürede böyle bir komplonun düzenlenemeyeceğini” söyledi ve “Kanunsuz ve ahlaksız komplolara yer veren bir kişinin kanun ve ahlakı savunamayacağını” ifade etti.

   

  Cumhuriyet Halk Partisi 23 ve 24 Mayıs’ta yeni liderini seçeceği kongre düzenleyecekken, aday olmayacağını belirten Baykal, “İstifam bu komploya boyun eğdiğim ya da kavgayı bırakacağın anlamına gelmez” dedi.

   

  Baykal’ın basın konferansı ardından bir açıklama yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Baykal’ın sözlerini “ortaya çıkarılan kaset kadar çirkin ve değersiz” olarak yorumladı ve Baykal’ın kasetin doğruluğunun aksini ifade etmediğine dikkat çekti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı