GeriGündem İstifa etmeyeceğim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstifa etmeyeceğim

Başbakan Mesut Yılmaz, CHP Lideri Baykal'la zamanlama ve detayları konuşmadıklarını belirterek, ‘‘1 Ekim'de istifa etmeyeceğim. Ekim'de yeni hükümetin kuruluşunu görüşeceğiz’’ dedi. EDU Liderler Zirvesi için Salzburg'da bulunan Yılmaz, seçimlerden makul bir süre önce yerlerini seçim hükümetine bırakacaklarını söyledi.

Başbakan Mesut Yılmaz, hükümetinin 1 Ekim'de hemen istifa etmeyeceğini açıkladı. Yılmaz, ‘‘Ekim'de Meclis açıldıktan sonra yeni hükümetin kuruluşu konusunu görüşeceğiz. Ne kadar sürerse, o kadar süre sonra bir seçim hükümeti oluşacak’’ dedi.

Avrupa muhafazakar partilerinin oluşturduğu Avrupa Demokratik Birliği'nin (EDU) 18. Liderler Zirvesi toplantısına katılmak üzere Avusturya'nun Salzburg Kenti'nde bulunan Yılmaz, dün sabah gazetecilerin iç politikaya yönelik sorularını yanıtladı. Yılmaz, seçim hükümetinin kurulmasıyla ilgili bir soruya, şu yanıtı verdi:

‘‘Ekim'de Meclis açıldıktan sonra yeni hükümetin kuruluşu konusunu görüşeceğiz. O ne kadar sürerse, o kadar süre sonra seçim hükümeti oluşacak. Mutabakatımız bu. Detaylar üzerinde daha konuşmadık. Seçimlerden makul bir süre önce bir seçim hükümetine yerimizi bırakacağız. Ama zamamlama ve şeklini şu anda daha detaylı konuşmadık.’’

Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit'in bazı itirazları olduğunu hatırlatan bir gazeteciyi de, şöyle yanıtladı:

‘‘Bir seçim hükümetinin uzun süre devam etmesini sakıncalı görüyor. Ama biz daha bunun detaylı zamanlamasını, şeklini konuşmadık. Ama prensip olarak anlaştığımız husus, seçimlerden makul bir süre önce seçim hükümetinin oluşması ve seçime bu hükümetle gidilmesidir.’’

Yılmaz, Başbakan'ın bağımsız olması konusunda da prensip olarak anlaştıklarını belirtirken, ‘‘Bağımsızlar da hükümete girecek mi?’’ sorusuna, ‘‘Evet girecek’’ yanıtını verdi.

YOĞUN TEMASLAR

Yılmaz, dün sabah Avrupa'nın Hıristiyan demokrat dünyasının etkili isimleri ile biraraya geldi. Sabah EDU Başkanı Alois Mock, Avusturya Başbakan Yardımcısı Wolfgang Schussel, Avusturya Hükümeti koalisyon partisi Parlamento Grup Başkanı Andreas Khol ve Alman Hıristiyan Demokrat Partisi'nin lideri Kohl'den sonra 2'nci önemli ismi Thrüngen Eyalet Başkanı Bernard Vogel'le kahvaltı yaptı.

Yılmaz bu kahvaltıdan sonra da İngiliz Muhafazakar Parti Başkanı William Hague ile biraraya geldi. Yılmaz, görüşmelerinde Türkiye'nin Avrupa Birliği politikasını tekrar dile getirdi ve Almanya'nın tutumunu eleştirdi. Yılmaz, Türkiye'nin tutumunun, Avruya'ya karşı olmadığının da altını çizdi.

AB GENİŞLEMESİNE DESTEK

EDU Liderler Zirvesi'nin sonuç bildirgesinde ise Türkiye'nin de müdahalesiyle Avrupa Birliği'ne aday ya da müracaat eden tüm üyelerin alınması yönünde bir paragraf da kondu. Bu paragrafta, ‘‘Avrupa'nın genişlemesi tarihsel bir süreçtir. AB'nin genişlemesi sürecinde tam başarı oluşması için müracaat eden tüm ülkeler eşit bazda değerlendirilmelidir’’ denildi.

RUM ŞOVU

Toplantıda Yunanlı EDU Gençlik Komisyonu Başkanı Stavros Papastavran, ‘‘Kıbrıslı Rumlar'ın ve Türkler'in ortak geleceği var. Kıbrıs'ın AB başvurusunu destekleyin’’ ifadesinin yeraldığı bir afişi üyelere dağıttı.

AVRUPA HATALI

Yılmaz, İngiliz Muhafazakar Partisi Başkanı Hague'nin, ‘‘Dışişleri Bakanımız Cook'la buraya gelmeden önce görüştüm. Kendisi Türkiye Londra Konferansı'na katılsın. Elimizden geleni yapacağız mesajını yolladı’’ dedi. Yılmaz, Türkiye'nin AB'nin kararından incindiğini belirterek, ‘‘Biz kararımızdan dönmüyoruz. Toplantıya katılmayacağız. Avrupa, hatasını düzeltmedikçe, bu tutumumuz da sürecektir’’ dedi.

YILMAZ BAŞKAN YARDIMCISI

Bu arada yapılan seçimlerde, EDU Başkanlığı'na Finlandiya Muhafazakar Parti Başkanı, eski Başbakan Sauli Niinistö seçildi. Başbakan Yılmaz'ın, EDU Başkan Yardımcılığı görevi ise sürecek.Yorumları Göster
Yorumları Gizle