Gündem Haberleri

  İsteyene boş hane

  Nuray BABACAN
  26.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meclis'e gönderilen yeni yasa tasarısına göre 'nüfus cüzdanlarındaki din hanesi' kişinin tercihine bırakılıyor. Bu bölüm isteğe göre değiştirilecek, silinecek ya da boş bırakılabilecek.

  TÜRKİYE, AB'ye uyum sürecinde yeni bir adım daha attı. Yıllardır tartışma konusu olan 'nüfus cüzdanlarındaki din hanesi' bölümü artık tercihe bırakılacak. İsteyen bu bölümü boş bırakabilecek.

  TBMM'ye sevkedilen Nüfus Hizmetleri Yasa Tasarısı göre, aile kütüklerindeki din hanesi kişinin yazılı beyanına uygun olarak kaydedilecek. Bu bölüm isteğe bağlı olarak değiştirilecek, silinecek ya da boş bırakılabilecek.

  Düzenlemeyi değerlendiren AKP ve CHP'liler, bunu olumlu adım olarak niteledi. AB'ye uyum çerçevesinde 'zorunlu din hanesi' yerine 'tercihe bırakılan' düzenlemeyi değerlendiren, Adalet Komisyonu üyesi AKP'li Hakkı Köylü, şunları söyledi: "İsteyenin nüfus cüzdanında dini yazmalı, istemeyen serbest bırakılmalı. Bunun önemli olmadığını düşünüyorum. Din hanesinde İslam yazan ama İslamiyetle ilgisi olmayan çok insan var. Kendisini ateist hissediyorsa, onun bileceği bir şey. "

  DİN VİCDANDA

  TBMM Adalet Komisyonu'nun CHP'li üyesi Orhan Eraslan ise "Din vicdanlardadır, nüfus cüzdanlarında değil" yorumunu yaptı. Eraslan "Dini inanç bireysel bir tercihtir. Hiç yazılmaması daha ileri bir adım olurdu. Avrupa ülkelerinde de zorunlu değildir. Bazı ülkelerde tercihe bırakılmıştır, bazı ülkelerde din hanesi yoktur" dedi.

  EV HAPSİ BİTECEK

  Tasarı ayrıca adreslere ve nüfus sayımlarına ilişkin de düzenlemeler getiriyor. Nüfus sayımlarında eve kapalı kalma dönemi bitecek. Adres beyanı ile yükümlü kişi ve kurumlar adres değişikliklerini 20 gün içinde nüfus müdürlüklerine iletecek. Tasarıyla evlilik dışı ilişkiden doğan çocukların, "babalarının tanıması koşuluyla" nüfusa babalarının soyadıyla kaydedilmesi olanağı sağlanacak. Tasarı özetle şu hükümleri içeriyor:

  Nüfus kayıtları ve bu kayıtların tutulmasına dayanak olan belgeler gizli tutulacak. Nüfus kayıtlarına bilgileri işleyen memurlar bu gizliliğe uymak zorunda olacak.

  Evlilik dışı ilişkilerden doğan çocukları babalarının yazılı başvuruyla ya da vasiyetnamesinde tanıması durumunda, bu çocuklar babalarının hanesine baba adı ve soyadı ile analarının kimlik ve kayıtlı olduğu yer bilgileri belirtilerek kaydedilecek. Böylece, imam nikahlı eşlerden doğan çocukların babaların soyadını alabilmesi yolu açılmış olacak.

  Adres standardının belirlendiği tarihten başlayarak en geç 8 ay içinde il özel idaresi ve belediyeler tarafından yerleşim birimlerinin adres bileşenleri standartlara uygun hale getirilerek numaralama işlemi tamamlanıp merkezi olarak kurulan ulusal adres veri tabanına işlenecek.

  Gerçeğe aykırı ikametgah veya cüzdan talep belgesi veren muhtarları ile herhangi bir işlem nedeniyle gerçek dışı beyanda bulunanlar 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı