GeriGündem İstenmiyorsak Irak'a gitmeyiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstenmiyorsak Irak'a gitmeyiz

Başbakan Erdoğan, "Stratejik müttefikimiz ABD istedi diye bu tezkere çıktı. İstenmiyorsak gitmeyiz" dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Irak'a illá Türk askeri gönderme arzusu ve isteğinde olmadıklarını belirterek, ‘‘Stratejik müttefikimiz ABD istedi diye bu tezkere çıktı. İstenmiyorsak gitmeyiz. ABD belki BM kararını bekliyordur. Karar onların. Arzu edilmezse gitmeyiz. Bizim olmazsa olmaz gayretimiz ve kararımız yoktur’’ dedi. Erdoğan, İspanya'nın Mayorka Adası'nda yapılan Formentor Forumu'ndan ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtlarken şu açıklamaları yaptı:

ABD BAŞARILI DEĞİL

Irak'ta Amerika, savaştaki başarısını savaş sonrası devam ettiremedi. Pek çok alanda, enerji, su, altyapı, gıda, ilaç konularında, gerekse asayiş konusunda ve yönetim noktasında ciddi manada sorunlar yaşanmaktadır. Şu anda geleceği meçhul, bilinmeyen bir durum söz konusu. 160 bine yakın yabancı asker söz konusu ama bu askerler hálá otoriteyi sağlayamadığı gibi, her gün değişik bir yerden çete savaşı mahiyetinde haberler alıyoruz.

KATKIYI ABD İSTEDİ

ABD bizden istikrar gücüne katkı istemiş, bu nedenle tezkere hazırlanmıştır. Meclis kabul etti; ama bu kabul, hemen asker gönderme anlamına gelmiyor. Asker gönderme konusunda bize izin veriyor. Genelkurmay ve Dışişleri ile sürekli irtibat halinde ve ABD ile görüşmeler halinde bu müzakereler devam ediyor. Şu anda halen BM kararları ışığında da gelişmeleri takip ediyoruz. Amacımız Irak halkına nasıl yardımcı olmak. Yoksa orada herhangi bir arzu edilmeyen, polisiye vakaların içinde yer alma gayretimiz söz konusu olamaz. Türk askerinin Irak halkının lojistik, alt ve üstyapı çalışmalarına, asayişe, barışa katkı için orada olacağını ifade ettik. Türk askeri bunu başarı ile pek çok bölgede sergiledi. Türk askeri dünyanın 26 ülkesinde var ve orda barış gücü olarak bulunmaktadır.

ARZULU DA DEĞİLİZ

Irak halkı ile hep beraber yaşayacağız, onlarla aramıza olumsuzluklar yerleştirecek adımlar atmamız mümkün değil. Orada aşiretler var. Sadece Türk askeri olarak yabancı askerlere olumlu olumsuz yaklaşım gösterenler var. Ama nihai kararı kim verecek? Yani biz çok çok da arzulu değiliz. İlle asker gönderelim derdimiz yok. Biz sadece stratejik ortağımız ABD'nin talebini değerlendirdik. Oradaki geçici yönetim ve aşiretlerle yoğun temaslar yaptık. Bunun neticesinde olan bir hava var. Halen bizden BM Güvenlik Konseyi kararı sonrasında yardımcı olmaya hazırız, İstenirse gideriz, arzu edilmezse gitmeyiz. Bizim olmazsa olmaz gayretimiz ve kararımız yoktur. Türk askerinin orada olup olmayacağı Amerika'nın vereceği bir karar. Belki ABD, BM kararını da beklemiş olabilir. Ona göre bir karar vermeyi düşünmüş olabilir. Ama bizden bir talepte bulunulmuştur ve biz de bu talebin üzerine de gerekli çalışmaları yaptık. Halen çalışmalar devam ediyor. Bundan sonraki karar da ABD'nin talebi bizim için önem arzu ediyor. Bizim illa oraya gitmek için ihtirasımız yok. Biz orada yardımcı olmak için yer almak istiyoruz. Bundan sonraki kararda kendileri arzu etmiyorlarsa, istemiyorlarsa bize yapacak bir şey kalmaz. Asker bekleme kararları onların bileceği bir şey. Belki BM kararını bekliyorlar.

SÖZ SAHİBİ ABD

Erdoğan, bir İspanyol gazetecinin, ‘‘Irak halkı bizi istemezse asker gönderme arzusunda değiliz, dediniz. Irak halkı arzusunu nasıl gösterecek? Geçici Konsey kararı ile mi?’’ sorusuna yanıt verirken de, ‘‘Orada Geçici Konsey'in kararının etkili olacağını sanmıyorum. Şu anda Irak'ta söz sahibi olan ABD'dir. Onların kararı önemli’’ dedi. Başbakan, ordunun iç siyasetteki ve kendi partisine karşı olan tutumu ile ilgili sorulara da muhatap oldu. Erdoğan, bu konudaki görüşlerini, ‘‘Türkiye'de tüm Anayasal kurumların yetki, görev ve sorumlulukları bellidir. Hepsi de bu çerçevede görev yapmakta ve birbirine karşı saygılı olmakta. Herhangi bir sorun yok’’ dedi. Erdoğan, basın toplantısının ardından Mayorka'dan ayrılarak Bosna Hersek'e geçti.

KKTC’nin adımları karşılık bulmuyor

KKTC'nin attığı adımlar karşılık bulmuyor. Çözümsüzlük siyasetini benimseyen bir ülke değiliz. Aksine çözüm için masaya oturmaya her zaman hazır bir ülkeyiz. Annan Planı'nı kökünden reddeden bir anlayışı da kabul etmiyorum. Aralık seçimlerinden sonra yeni bir yönetim olabilir, bu yeni yönetim farklı bir bakış sergileyebilir. Ama ben hangi yönetimin geleceğini bilemem. Niyet okuyucusu değilim. Bizim niyetimiz Kıbrıs'ta adil ve demokratik bir seçimin olması.

AB'DE TÜRKİYE HEYECANI

Erdoğan, yurda dönüşünde Atatürk Havalimanı'nda açıklamalar yaptı. Erdoğan, ‘‘Brüksel'de tüm liderler ve başbakanlarla yaptığımız görüşmelerde, Türkiye'nin AB ile ilgili sürecine hepsinin heyecanla yaklaştıklarını gördüm’’ dedi. Başbakan ayrıca, İspanya Başbakanı Aznar'ın Türkiye'ye yatırım için çok istekli bulduğunu vurguladı. Dönüşte uğradığı Bosna-Hersek'te ise hasta olan İzzetbegoviç'i ziyaret ettiğini söyleyen Erdoğan, ‘‘Allah'tan şifalar diledim. İyileşmekte olduğunu görmekten memnun oldum’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle