Gündem Haberleri

  İşten Çıkarılanlar İçin Özgeçmiş Önerileri

  Çeviri: Duygu Tekgül
  20.10.2003 - 12:02 | Son Güncelleme:

  Patronunuz sizi işten çıkardı. Başka bir iş bulmanız gerekiyor, fakat özgeçmişinize bunu nasıl yazacaksınız? Artık bir şirketle anlaşma ve emekli olana kadar aynı şirkette çalışma devri geçti. Günümüzün ekonomik koşullarında işverenler iş geçmişi kusursuz olmayan adayları da hoşgörüyle karşılıyor. Sizi mülakata götürecek güçlü bir özgeçmiş yazmak için bu önerileri mutlaka okuyun.

  Özgeçmişinizde İşten Atıldığınızdan Söz Etmeyin

   

  İşinizden ne kadar kötü ayrılmış olursanız olun, bu durumu özgeçmişinize yansıtmayın. Konuyu mülakatta insan kaynakları yetkililerine yüz yüze anlatırsanız onları etkileme şansınız daha yüksek olur.  

   

  Dürüst Olun

   

  Eğer işten kısa süre önce ayrıldıysanız, özgeçmişinizde halen son işinizde çalışıyor izlenimi vermeye çalışmayın. Daha sonra bunun için açıklama yapmak zorunda kalırsınız ve işverenler onları yanıltmaya çalıştığınızı düşünür.

   

  Durumu Ön Mektubunuzda Açıklayın

   

  Başarısızlığınız yüzünden değil de şirketiniz çeşitli nedenlerle eleman çıkardığı için işten ayrılmak zorunda kaldıysanız bu durumu ön mektubunuza yazın. İnsan kaynakları yetkilileri ön mektuplara daha anlayışlı yaklaşırlar, bu yüzden durumunuzdan söz etmeniz yararınıza olacaktır. Başınıza gelenleri şöyle açıklayabilirsiniz:

  “Çalıştığım şirket eleman çıkarma kararı aldı ve bu karar beni de etkiledi. Şirketteki performansım göz ardı edilmeyecek kadar iyiydi ve bu şirketten ayrılmak zorunda olduğum için üzüntü duysam da, yeni şirketimde de yeni başarılar elde etmek için sabırsızlanıyorum...”

   

  Başarılarınıza Odaklanın

   

  Hedefiniz elde ettiğiniz başarıları ve yeteneklerinizi vurgulayarak potansiyel patronunuzu etkilemek olmalı. Özgeçmişiniz, İnsan kaynakları yetkililerinin şirketten neden ayrıldığınızı anlamayacakları şekilde, mülakata çağrılmanızı sağlayacak güçlülükte olmalı.

   

  Şirkete Sağladığınız Katkıları Değerlendirin

   

  Özgeçmişinizi güncellerken duygularınızı bir tarafa bırakıp sizi işten çıkaran patronu gerektiği gibi tarif etmek zor olabilir. Fakat aynen böyle yapmanız gerekiyor. Ne yazacağınızı bilmiyorsanız sizi başarılı bulan iş arkadaşlarınızın fikrini sorabilirsiniz, onlar sizin fark etmediğiniz veya unuttuğunuz başarılarınızı hatırlatabilirler. Kendi kendinize şu soruları sorun:   

  • Göreviniz dışında başka sorumluluklar da üstlendiniz mi? Kaliteye gösterdiğiniz özeni kaybetmeden birden fazla projeyle aynı anda başa çıkabiliyor muydunuz?
  • Patronunuza sağladığınız en önemli katkılar nelerdi? İşinizde en iyi neleri yaptınız ve patronunuz sizin çalışmanızdan nasıl yararlandı?
  • Yaptığınız işin sayısal sonuçlarını sunmak en büyük etkiyi yapar.
  • Sizden beklenenlerin ötesine de geçtiniz mi? Şirketin kârlarını nasıl etkilediniz?
  • Ne gibi zorluklarla karşılaştınız?Bu zorlukları aşmak için ne yaptınız? Performansınız şirkete ne gibi sonuçlar getirdi?
  • Şirketin verimliliğini artıracak yeni yöntemler geliştirdiniz mi? Çalışırken eliçabukluğunuz ve titizliğinizle mi bilinirdiniz?
  • Sık sık primle ödüllendirilen bir ekibin üyesi miydiniz? Patronlarınız, müşterileriniz, birlikte çalıştığınız şirketler ve iş arkadaşlarınız tarafından tavsiye edildiniz mi?

  Kim Isaacs

   

  http://resume.monster.com/articles/beingfired/

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı