Gündem Haberleri

  İstediğiniz siteyi kapattırmanın inanılmaz yolları

  Av. M. Gökhan AHİ
  mgahi@hurriyet.com.tr
  10.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir bakıyorsunuz, iki popüler video sitesi aniden kapatılıvermiş, diğer bir gün bakıyorsunuz bir bilim sitesi ile bir sendika sitesi kapanıvermiş.

  Sanki bir varmış, bir yokmuş diye başlayan masallardaki gibiÉ Ama bu sitelerin kapatılma sebepleri, meşhur 5651 Sayılı yasaya dayanmıyor. Site kapattırmak için, hakkınızda atılıp tutulduğunu beyan eden bir dilekçe ile mahkemeye başvurmak ve "kişilik haklarıma saldırıldı" demek yeterli. Türk Medeni Kanunu’nun 24 ve 25. maddesini dayanak yapabilirsiniz. Eğer hakkınızda atıp tutan yoksa, hemen bir üyelik açıp kendiniz hakkında yorum, forum, video ne olursa bol bol atın tutun. Yapmak istemezseniz, sizin yerinize arkadaşınız da atıp tutabilir. Ya da bunun yerine Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Ek Madde 4’ü dayanak alarak bir müzik videosu yükleyip, MÜYAP’a şikayet etmeniz de yeterli. Nasıl olsa mahkemeler, İnternet’i pek umursamıyor, uyarı gelip gelmediğini inceleme ve araştırmaya da gerek duymuyor, dolayısıyla en fazla 48 saat içinde kararı alırsınız. Bulunduğunuz yerin mahkemesi karar vermezse, başka mahkemeye gidebilirsiniz. Nasıl olsa, bu konularda Türkiye’deki her mahkeme yetkili olduğundan illa ki birisinden kararı alırsınız.

  Yeter ki isteyin, çok kolay

  Ayrıca, sitenin sahibinin kapanma sebebini öğrenmesi en az 10 günü bulur. Nitekim kapanan siteye erişmek isteyenlerin karşısına standart bir ekran geliyor. Bu yazıda, kararı veren mahkemenin adı ve dosya numarası olmadığı için bunu öğrenebilmesi ve savunma yapabilmesi size en az 15 gün kazandırabilir. Kapattırmak istediğiniz site rakip site olabilir, muhalif site olabilir, yayınlarını beğenmediğiniz site de olabilir. Hatta gündemde yer bulmak dahi isteyebilirsiniz. Yeter ki site kapattırmayı kafanıza koyun. Bir tane popüler ve büyük siteyi, ya da birkaç küçük siteyi kapattırmayı başarabilirseniz kimse size kolay kolay dokunamayacaktır. Çünkü aklıselim her site sahibi bilir ki, sizinle uğraşanın sitesi her an bir sebepten dolayı kapanabilir.

  Örneğin, eleştiriye tahammülü olmayan bazı siyasiler de aynı yöntemleri kullanıyor. Youtube dışındaki popüler video sitelerinde bazı isimleri arattırdığınız zaman, hakkında ya hiç bir video bulamazsınız ya da sadece haber bültenlerinden montajlanmış övgü dolu haber videoları bulabilirsiniz. Bu konuda düzen o kadar iyi oturmuştur ki, hiçbir site sahibi kolay kolay eleştirel içerikleri koymaya cesaret edemez, çünkü iş oto kontrolden çıkmış, oto sansüre dönüşmüştür. Bahsi geçen siyasilerin amacı da bunu sağlamaktır.

  Eleştirilere tahammül yok

  Popüler video sitelerinden şu an sadece YouTube kapalıdır, çünkü binlerce yararlı Atatürk videosu arasında yalnız birkaç tane Atatürk’e hakaret eden video vardır. Ama aynı Youtube’da bazı siyasilerin adını aratınca haklarında yüzlerce eleştirel videolar ekrana gelmektedir. Bu durumda, oto sansür sistemini kabul etmeyen YouTube, Atatürk bahane edilerek kapalı kalmaya devam etmektedir.

  Şimdi gelelim esas soruna: Bir siteyi kapattırmanın yollarını öğrendiniz, peki bu sitelere girişi engelleyebiliyor muyuz? Ne yazık ki bunun için henüz bir yöntem geliştirilemedi. Site kapattırmanın tek başarılı olduğu alan, yerli içerik sağlayıcıların neredeyse tamamının oto sansür mekanizmasına kendilerini teslim etmiş olmasıdır. Birilerinin sadece telefon etmesi ve içeriği kaldırmayı istemesi yeterli olabiliyor. Açıkça hakaret ve küfür içeren içeriklerde site sahipleri zaten duyarlı davranıyordu, bunda çok fazla sorun çıktığını söyleyemeyiz. Mesele, eleştirilere tahammül edilememesinden kaynaklanıyor.

  Meraklısı için notlar

  Alexa, verilerine tamamen güvenilmese de İnternet sitelerinin rating oranlarını gerçeğe yakın ölçen bir sitedir. Sitenin yayınladığı "Türkiye’de en çok ziyaret edilen 100 web sitesi" verilerine baktığımızda, erişimin engellenmesine rağmen Youtube 11. sırada görünüyor. Erişime kapatılan siteye ulaşmak için kullanılan ktunnel.com sitesi 37., vtunnel.com sitesi 44., opendns.com ise 50. sırada bulunuyor. Porno içerik bulunduran ve İletişim Başkanlığı’nca resen kapatılan youporn.com 92. sırada yer alırken, xhamster.com sitesi 94. sırada kendine yer buluyor. Görüldüğü üzere, erişimi engellemek yetmiyor. İnternet’e erişimin toptan engellenmesi daha mantıklı gibi görünüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı