Gündem Haberleri

  İşte yeni yıldızımız

  Hürriyet Haber
  18.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bu fotoğraf, önceki akşam saat 18.35'te çekildi. Gökyüzünde, tüm yıldızlardan daha büyük ve neredeyse Ay kadar parlak gözüken ışık aslında uzayda inşası süren yeni Uzay İstasyonu.

  Arkadaşımız Hakan Denker, yaklaşık 3-4 saniye pozlandırarak bu fotoğrafı çekti. Hava çok rüzgárlı olduğu için, fotoğraf makinesinin hareketinden ışık elips şeklinde görüntülendi. Ancak buna rağmen ışığın parlaklığının sıradışı olduğu hemen fark ediliyor. Gökyüzündeki bu yeni yıldızı, pek çok yurttaş da fark etti.

  5 Aralık'tan beri parlıyor

  Bu ışık, Rusların 10 yılı aşkın bir süreyle hizmet verdikten sonra emekliye sevk edilen Mir Uzay Üssü'nün yerine inşaa edilen yeni Uzay İstasyonu'na ait. Yeni istasyonun güneş panelleri, Endeavour Uzay Mekiği astronotları Joe Tanner ve Carlos Noriega tarafından 5 Aralık'ta takıldı. Güneş panellerinin elektrik bağlantıları çalışmaya başladıktan sonra Uzay İstasyonu ışıl ışıl parlamaya başladı.

  73 metrelik bir dev

  Yeni Uzay İstasyonu'nun uçtan uca 73 metre uzunluğundaki panellerin üzerinde güneş ışınlarını doğru akıma dönüştüren binlerce göz hücre var. Astronotların yaptığı gerekli bağlantılarla, güneş enerjisi panellerinden alınan elektrik istasyonun bütün bölümlerine ulaşıyor ve istasyon geceleri dünyadan bir yıldız gibi çıplak gözle görülebiliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı