Gündem Haberleri

  İşte yeni CHP

  Okan KONURALP / ANKARA
  30.05.2010 - 00:51 | Son Güncelleme:

  CHP Parti Meclisi’nde yapılan seçimle yeni Merkez Yönetim Kurulu’nu belirledi.

  Önder Sav yeniden Genel Sekreter seçilirken, Faik Öztrak Genel Sayman oldu. Genel Başkan Yardımcısı olması beklenen Gürsel Tekin ise MYK dışında kaldı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, önceki gece yarısı buluştuğu Tekin’e ‘görev veremeyeceğini’ söyledi. Tekin’in İstanbul İl Başkanlığı’na dönüp dönmeyeceği belli değil.

  CHP’nin yeni Merkez Yönetim Kurulu dün toplanan Parti Meclisi’nde yapılan seçimle belirlendi. Önder Sav’ın yeniden Genel Sekreter seçildiği, Faik Öztrak’ın ise Genel Sayman olduğu yeni dönemde, eski İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin MYK dışı kaldı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Tekin’e “PM’den istifa etmesi ve İstanbul’a dönmesi” tavsiyesinde bulundu.

  Sav’a üstü kapalı vurgu

  Genel Başkan yardımcısı olması beklenirken, MYK dışı kalan Tekin’le ilgili karar süreci önceki gece kesinleşti. Kılıçdaroğlu, Tekin’le genel merkezdeki ilk buluşmasında “İstanbul İl Başkanlığı bu partinin en önemli organlarından biri. Partinin büyümesine İstanbul’dan destek vermeni istiyorum. MYK’da görev veremeyeceğim” dedi. Kılıçdaroğlu’nun, görüşmede üstü kapalı olarak Önder Sav’ın tavrını da kararının gerekçelerinden biri olarak vurguladığı belirtildi.

  Örgüte giden genelge

  Kılıçdaroğlu, kararını Tekin’le paylaşmadan önce İstanbul İl Yönetimi’ne de bir yazı gönderdi. Yazıda Tekin’in PM üyesi seçilmesine atıfta bulunan Kılıçdaroğlu, “33. Kurultay’da üst yönetim organı PM’ye seçilenlerin il örgütündeki görevleri sona ermiştir. Bu kişiler yerine ikinci bir karara kadar seçim yapmayın” emrini verdi. Genelge CHP kulislerinde, “Tekin’in PM’den istifa ederek yeniden İl Başkanlığı’na dönüşünün de önünü kesiyor. MYK başka bir ismin İl Başkanlığı’na seçilmesi önerisinde bulunabilir” şeklinde yorumlandı.

  ‘Genel Başkan’ın davetiydi’

  Tekin yakın çevresine, “Genel Başkan beni PM’ye kendisi davet etti, ancak anlaşılan Genel Sekreteri aşamamış. Oysa ben Genel Başkan’ın daveti, Genel Başkan Yardımcılığı seçeneğiyle PM’ye girdim” değerlendirmesi yaptı. Tekin, Kılıçdaroğlu’nun kendisini ikna etmek için İstanbul’un önemine yaptığı vurguyu ise “Siyasi gönül alma, şirinlik” sözleriyle nitelendirdi. Tekin, Genel Başkan seçiminin yapıldığı gece, PM listesine itiraz ederek, ikinci bir liste girişimi başlatmış, Kılıçdaroğlu’yla görüşmesinin ardından girişiminden vazgeçmişti.

  Sav mesajı verdi

  PM sonrası CHP Genel Sekreteri Sav, “Bireylere indirgenerek siyaset olmaz. CHP köklü ve yönünü çağdaşlığa dönmüş bir partidir. Görev bölümü yapacak olan MYK, il başkanlıklarına ilişkin gerekli düzenlemeleri gelecek süreçte yapacak” diye konuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay da, Tekin’in MYK’ya seçilmemesinin bir eksiklik olmadığını belirterek “Kurultaydan sonraki en yüksek karar organında görev almıştır. Her birimizin illa bir sıfatının olması şart değil” dedi.

  İstanbul’a dönüyor

  Sav’ın açıklamasından kısa bir süre sonra yeniden Kılıçdaroğlu’yla görüşen Tekin çıkışta, “Hiçkimseyle kişisel bir sorunum, kırgınlığm yok. MYK listesi genel başkanın takdiri. Partimin iktidar olması için her zaman genel başkanımın yanında olacağım. Ancak, İstanbul’a dönüyorum” dedi. “İl Başkanlığı’na mı dönüyorsunuz” sorusuna ise Tekin, “Genel Başkanım uygun görürse yaparım. Kendisi İstanbul’a gitmemi önerdi, gidiyorum” diyerek PM’den istifa sinyali verdi.

  Başkanlığa nasıl döner

  MYK’da kendisine görev verilmeyen Tekin, yeniden İstanbul İl Başkanlığı’na dönebilmesi için PM üyeliğinden istifa etmesi gerekecek. Tekin’in yeniden İstanbul İl Başkanı olarak görev alıp alamayacağı ise CHP içinde yeni bir süreci başlatacak. Tekin ya il yönetiminin kendi seçimi doğrultusunda ya da Genel Merkez ataması sonucunda İstanbul İl Başkanlığı koltuğuna yeniden oturmaya çalışacak.

  MYK’da 12 milletvekili var

  20 üyeli MYK’da 12 milletvekili bulunuyor. Yeni MYK şu kişilerden oluşuyor: Önder Sav, Süheyl Batum, Gülsün Bilgehan, Gaye Erbatur, Mevlüt Coşkuner, Turgut Dibek, Mahmut Duyan, Gökhan Günaydın, Hüseyin Karakoç, Ali Koçal, Abdullah Özer, Berhan Şimşek, İzzet Çetin, Tekin Bingöl, Haluk Koç, Şahin Mengü, Hakkı Süha Okay, Umut Oran, Faik Öztrak, Abdülrezzak Erten.

  PM’de yapılan seçimlerde Genel Sekreter Önder Sav için 75, Genel Sayman Faik Öztrak için ise 74 oy çıktı. Prof. Sencer Ayata, Bilim, Kültür ve Sanat Platformu Başkanlığına getirildi. MYK’daki görev dağılımı şöyle oldu:

  Genel Başkan yardımcıları:

  Hakkı Süha Okay: Örgüt, TBMM ve Basınla İlişkilerden Sorumlu
  Haluk Koç: Sivil Toplum Kuruluşları ve Yurtdışı İlişkilerden Sorumlu
  Nevin Gaye Erbatur: Parti içi Eğitim ve Yardımcı Kollardan Sorumlu
  Umut Oran: İş, Çalışma Hayatı ve Halkla İlişkilerden Sorumlu

  Genel Sekreter yardımcıları:

  Tekin Bingöl: Üye Yazım Birimi ve Örgüt İlişkiler
  Gökhan Günaydın: MYK Sekreteryası, MYK Raportörlüğü
  Gülsün Bilgehan: Yurtdışı İlişkiler, Yurtdışı CHP bürolarıyla İlişkiler
  Abdülrezzak Erten: Halkla İlişkiler ve Yardımcı Kollar
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı