Gündem Haberleri

  İşte Türkiye’nin ‘utanç’ haritası

  Soner GÜREL / ANKARA
  20.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, hazırladığı ‘insan kaçakçılığı haritası’ açıkladı.

  Buna göre, Van ve Hakkâri bölgesinde 5, İstanbul’da 14, Edirne’de 5, İzmir, Aydın ve Muğla’da da çeşitli örgütler olmak üzere, toplam 38 organize suç örgütü, tüm Türkiye’deki insan kaçakçılığını yönetiyor. Örgütlere yönelik birçok operasyon düzenleniyor, çeteler 24 saat takip ediliyor ve tüm bu operasyonlarda yaklaşık 2 bin kişi de şüpheli sıfatıyla izleniyor.

  500 milyon dolarlık pazar

  Verilen bilgilere göre, yasadışı yollardan Türkiye’ye giren binlerce kaçak göçmen, öncelikle Van ve Hakkâri’deki suç örgütleriyle temas kuruyor.
  Bu bölgedeki şebekeler, kişi başına 5 ile 10 bin dolar arasında anlaştığı göçmenleri İstanbul, Edirne, İzmir, Aydın ve Muğla’daki insan kaçakçıları aracılığı ile yurt dışına kaçırıyor. Bu yolla oluşan pazar, yıllık 500 milyon doları buluyor.

  Türkiye’de her yıl ortalama 65-70 bin göçmenin yakalanarak sınır dışı edildiği bilgisini de veren emniyet yetkilileri, “Bir o kadar kişinin bu kaçakçılar aracılığıyla yurt dışına çıkarıldığını biliyoruz. 2008 yılında 317 insan kaçakçılığı olayında 810 çete elemanı yakalandı” diyorlar.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı