Gündem Haberleri

  İşte Türkiye’nin üç şartı

  Ardıç AYTALAR/İSTANBUL
  20.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, tezkere sonrası Türkiye’nin askeri harekatına engel olabilmek için ardı ardına açıklama yapan Kuzey Irak yönetimine seslendi: "Oyalamaya tahammülümüz yok. Kuzey Irak’taki terörist eğitim kamplarını kapatın, terörün kökünü kazıyın ve elebaşlarını teslim edin. Bu Türkiye’yi tatmin eder."

  İşte Türkiye’nin üç şartı
  BAŞBAKAN
  Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak’a ilişkin olarak Iraklı yetkililerin yaptıkları açıklamaları olumlu bulduğunu belirterek, "Kuzey Irak’ta yapılanan tüm bu eğitim kamplarının dağıtılması, terörün kökünün kazınması ve buralardaki teröristbaşlarının teslimi, Türkiye’yi tatmin eder" dedi. Başbakan Erdoğan, cuma namazını dün evinin bulunduğu Üsküdar Emniyet Mahallesi’ndeki Akabe Camii’nde kıldı. Cami çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

  HUKUKİ HAK DOĞDU "Bu noktada oyalama taktiklerine tahammülümüzün olmadığını, en üst düzeyde ilettik. Sayın Başbakan Maliki’ye bizzat kendim ifade ettim. Bu konuda Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Tarık Haşimi’nin buraya gelişi ve arkadan yapılan bu tür açıklamalar, sınır komşumuz ve Türkiye, Suriye ve İran üçgenindeki Suriye Devlet Başkanı’nın yaptığı açıklamayı hep beraber duydunuz. Özelikle dünyadaki yaklaşımları da görüyorsunuz. Burada Türkiye için hukuki noktada haklar doğmaktadır. Çünkü, hiçbir ülke terörist grupları kendi ülkesinde barındıramaz. Bir başka ülkeye tehdit ve rahatsız oluşturacak şekilde barındıramaz. Barındırıyorsa, hukuk ihláli vardır.

  TAKİPÇİSİ OLSUNLAR Şu anda böyle bir hukuk ihlali ile Irak’ın kuzeyinde böyle bir yapılanma var. Şu anda Irak Merkezi Yönetimi bunun farkındadır. Irak Dışişleri Bakanının yaptığı açıklama da, aynı şekilde bunun bir gereğidir. Gecikmiş bir açıklamadır. Temenni ederiz ki, bunun takipçisi olurlar. Biz tabii şu anda süreci başlatmış bulunuyoruz. Aynı kararlılıkla süreci devam ettireceğiz."

  BUNLAR KONUŞULMAZ Gazetecileri, PKK’lı üç teröristbaşının istendiği yönündeki iddialara yönelik sorularını da, "Değerli arkadaşlar, böyle şeyler konuşulmaz" diyerek yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Ermeni Soykırım Yasa Tasarısı’nın ABD’de bir iç politika malzemesi olarak kullanıldığını da kaydederek, "İnanıyorum ki, bu yanlışı gören bir çok milletvekili imzalarını geri çekecektir" yorumunda bulundu. Erdoğan, daha sonra Levent’teki Şirvan Restoran’da yemek yedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı