GeriGündem İşte TSK'nın son gözbebeği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte TSK'nın son gözbebeği

İşte TSK'nın son gözbebeği

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine önceki yıl giren milli taarruz helikopteri ATAK, yaklaşık bir yılı aşkın süredir terörle mücadelede aktif görev yapıyor.

Yüksek manevra kabiliyeti, yeni nesil hedef tespit sistemi, etkin ve özgün silah teknolojisiyle TSK’nın gücüne güç katan milli taarruz helikopteri ATAK, son bir yıldır terörle mücadele operasyonlarının sürdürüldüğü bölgelerde aktif görev yapıyor. 

Milli taarruz helikopterlerinin konuşlandırıldığı Kara Havacılık Komutanlığına bağlı 2. Kara Havacılık Alay Komutanlığı da kapılarını basına açtı. Günlük görev ve eğitim uçuşları öncesi komutanlarından brifing alan ATAK pilotları, Kara Havacılık Komutanlığı’nda aldıkları eğitimle diğer taarruz helikopterlerinde de görev alabiliyor. ATAK’ların sahip olduğu son teknoloji silah sistemleri ve manevra kabiliyeti ise Türk pilotlara ayrı bir onur yaşatıyor. TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tarafından yapılan tanıtım gösterilerinde halk arasında “takla” diye nitelendirilen 360 derece manevra gücüyle hafızalara kazınan ATAK helikopterleri, sahip olduğu üstün özelliklerle de dikkati çekiyor.Helikopter, tamamen milli imkanlarla üretilen silah ve güç kontrol sistemine sahip. Türk yapımı lazer güdümlü Cirit füzesi ve uzun menzilli Mızrak tanksavar füzesi, ATAK’ın silahları arasında yer alıyor. ATAK helikopteri hedefi çıplak gözle görmeden de vurabiliyor. Belirlenen hedefi lazer sistemiyle koordinatlayan ATAK, dağın diğer yakasındaki herhangi bir hedefi kilometrelerce uzaklıktan imha edebiliyor. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle