Gündem Haberleri

  İşte terörist kanalı kapattıran konuşmalar

  Hürriyet Haber
  25.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Terörist örgüt PKK'nın uyuşturucu paralarıyla finanse ettiği MED TV önceki gün İngiltere'nin RTÜK'ü konumundaki Bağımsız Televizyon Komisyonu (ITC) tarafından, 6 aylık sürenin dolmasını beklemeden kapatıldı.

  İşte ITC'nin ‘şiddete çağrı’ olarak yorumladığı konuşmalardan en önemlileri:

  DÜŞMANI YAKIN

  Şiddete ilk çağrı, Kürtleri birer intihar fedaisi haline gelmeye çağıran PKK yöneticisi Nizamettin Taş'tan geldi. Taş ‘Kendinizi değil, düşmanı yakın’ dedi ve Apo'nun emrinin ‘Kürtlerin fedaileşmesi’ olduğunu söyledi.

  Ardından, Apo'nun kardeşi Osman Öcalan ‘PKK Merkez Komitesi’ adına MED TV'ye bir açıklama yaptı. ‘Önderliğimizi (PKK dilinde bu Apo demektir) en doğru savunma biçimi, savaşı her zeminde yükseltmektir. Ve Türk devletinin önderliğimize karşı düzenlediği komployu çok pahalıya ödeteceğimizi göstereceğiz. Artık hiçbir Türk yetkilisi evinde rahat etmeyecektir. Çok geçmeden bunu görecektir. PKK yapmazsa bile Kürt halkı bunu yapacaktır.’

  HER EYLEM MEŞRU

  Bundan sonra, terörist kanal haber bültenlerinde PKK Başkanlık Konseyi'nin ‘bildirisi’ okundu : ‘TC’ye karşı her eylem meşrudur!' Aynı açıklamada, sadece Türkiye, ABD, İsrail, Kenya ve Yunanistan değil, bütün Avrupa ülkeleri tehdit ediliyordu. PKK bu ülkelerin ‘yargılanacağını’ söylüyor ve ‘Halkımız bu komplonun tüm sorumlularını görmüş ve tanımıştır ve TC kadar planlı diğer ortaklarına da tepkisini gösteriyor ve gösterecektir. ... Halkımız ulusal onuruna ve önderliğine sahip çıkacak, ona düşmanlık yapanlara kendisinin de nasıl düşmanlık yapacağını gösterecektir’ diyordu.

  ASKER SİVİL FARKETMEZ

  18 Şubat günü yayınlanan bildiride, tüm PKK'lıların, Kürt sorunu çözülene kadar fedai olarak yaşayacağı ve fedailik görevini yerine getireceği vurgulanırken, Kürt halkından öfkesinin ifadesi eylemlerinin kesintisiz sürdürülmesi istendi ve ‘Türkiye ve Kürdistan’da hiçbir ayırım gösterilmeksizin her türlü şiddet haklı ve meşrudur. İster sivil ister askeri olsun, halkımıza yönelik düşmanlık geliştiren her türlü kurum, kuruluş, şahsiyet Kürt halkının hedefidir' denildi.

  Bu şiddet çağrılarına (Türkiye'nin de baskısıyla) ITC, seyirci kalamadı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı