Gündem Haberleri

  İşte PKK'nın geri çekilme tarihi

  Okan KONURALP - Faruk BALIKÇI / ERBİL
  24.04.2013 - 09:46 | Son Güncelleme:

  Abdullah Öcalan’ın “PKK’lı gruplar Türkiye dışına çekilme çağrısına” ilişkin ilk somut adım KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan’ın 25 Nisan’da Irak Kürdistanı’nın Kandil bölgesinde yapacağı basın toplantıyla atılacak.

  KCK Yürütme Konseyi’nin diğer üyelerinin de katılması beklenen toplantıda Karayılan, Türkiye ve dünya kamuoyuna “Geri çekilmeye başlıyoruz” mesajı verecek. Açıklamanın ardından da Türkiye sınırına yakın PKK’lı gruplar Irak Kürdistanı’na doğru hareketlenecek.

  BAZILARI SİLAHLI GİDECEK

  Şırnak ve Hakkari Bölgelerinde bulunan PKK’lılar en kısa sürede Türkiye’den ayrılacak. Sınıra yakın bölgelerdeki PKK’lıların büyük bir kısmının silahlarıyla Türkiye’den ayrılacağı ileri sürülüyor. 25 Nisan’da başlayacak geri çekilme kapsamında Zap, Haftanin ve Hakurk bölgesine ulaşacak olan PKK’lıların, bir süre sonra Kandil’e gelmesi planlanıyor.

  TAHMİNLER 2 BİN 500

  Irak sınırına uzak bölgelerde bulunan PKK’lılar ise sınıra doğru yönelecek. Bu grubun silahlarının ne olacağı ise Karayılan’ın bugün yapacağı açıklamayla netleşecek. Çıkışların, sürecin diğer adımlarına bağlı olarak en geç altı ay içinde tamamlanması bekleniyor. Türkiye dışına çıkacak PKK’lı sayısının ise 2 bin 500 civarında olacağı tahmin ediliyor.

  GERİ ÇEKİLME DURUR MU

  Tüm PKK’lıların Türkiye’yi terk etmelerine ilişkin ise KCK tarafından bazı şartlar ileri sürüldüğü iddia ediliyor. “Anayasadaki vatandaşlık tanımının değiştirilmesini, seçim barajının düşürülmesini, yerel yönetimler özerk şartının uygulamaya konulması, KCK yöneticilerine siyaset yapma yolunu açacak düzenlemelerin yapılması” vb. şartların yaşama geçmemesi halinde “çıkışın” yavaşlayabileceği ya da “durabileceği” savunuluyor.

  PKK’NIN 24 NİSAN KARARI

  Karayılan’ın yapacağı “PKK’nın 24 Nisan Kararı” açıklamasını takip için Türkiye ve bölgeden yaklaşık 50 gazeteci bu sabah saatlerinden itibaren Kandil’e gidecek. KCK yönetimi açıklamayı izleyecek basın mensupları için öğle yemeği de düzenleyecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı