GeriGündem İşte o mektup
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte o mektup

İşte o mektup
refid:3829627 ilişkili resim dosyası

Formula 1 pilotu Michael Schumacher’in eşi Corinna Schumacher’in, Başbakan Erdoğan’a yazdığı mektubu başbakana iletilmesi ricasıyla Berlin’deki Türk Büyükelçiliği’ne gönderdiği ortaya çıktı. 2004 eylül ayında yollanan mektubu Hürriyet ele geçirdi.

DÜNYACA ünlü Formula 1 pilotu Michael Schumacher’in eşi Corinna Schumacher’in Türkiye’de eziyet gören atların korunması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektubu Hürriyet ele geçirdi. Mektubun Türk makamlara ulaşmaması Almanya’da hayretle karşılandı. Yıllardır hayvan haklarını koruma örgütü PETA’ya destek veren ve Türkiye’de arabalara koşulan hasta ve yaşlı atların kurtarılması için yoğun çaba harcayan Corinna Schumacher’in yazdığı mektubun Erdoğan’a iletilmesi ricasıyla Berlin’deki Türk Büyükelçiliği’ne gönderildiği ortaya çıktı. Mektup 2004 temmuz ayında Schumacher tarafından yazıldı, 16 veya 17 Eylül’de Büyükelçiliğe gönderildi.
/images/100/0x0/55ea58f5f018fbb8f87a0aed


TEBRİK EDİYORUM

Türkiye’deki yetkililerin "Bayan Schumacher’in mektubu ne başbakanlık, ne de Dışişleri kayıtlarında bulunamadı" dediği mektupta, "Sayın Başbakan Erdoğan, Türkiye’de çıkan Hayvanları Koruma Yasası nedeniyle Türk hükümetini tebrik ediyorum. Bu tarihi adım başta Avrupa Birliği olmak üzere tüm dünyada olumlu karşılanacak. Türkiye’de hayvanlara yapılanları fotoğraflarda görüp duyduğumda şok olmuştum ve Türkiye gibi güzel bir ülkede bu tür kalpsiz girişimlerde bulunulduğuna inanamadım. Yeni yasa hayata geçirildiği takdirde belki şu ana kadar yaşanan trajediler ortadan kaldırılamaz, fakat Türkiye’nin imajını olumlu hale getirir" yazıyor.

LÜTFEN YAPIN

Mektupta ayrıca, hayvanlara uygulanan şiddetin ardından genellikle insanlara yönelik şiddetin de ortaya çıktığına dikkat çekilirken "Bu nedenle bu yasa tüm canlılar için büyük önem taşıyor. Sizden ricam, hayvan haklarının korunması ve yasanın gerçek hayatta da uygulanması için lütfen elinizden geleni yapın. Bu önemli konuya gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı size tekrar teşekkür ediyorum, Saygılarımla, Corinna Schumacher" cümleleri yer alıyor.

Corinna Schumacher ile birlikte "Atlar bizim dostumuz. Zor durumdaki hayvanlara lütfen yardım edin" sloganlı kampanyayı hayata geçiren ve Türkiye’deki atların kurtarılmasını amaçlayan PETA adlı hayvan haklarını koruma örgütü sözcüsü Andrea Müller, "Biz hedefimize ulaşmak için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Bizim için oldukça önemli olan mektubun yerine ulaşmadığına inanamıyorum. Umarım Sayın Erdoğan mektubu geç de olsa gazeteniz aracılığı ile okur" dedi.

ÇOK ÜZÜLMÜŞTÜK

Corinna Schumacher’in yazdığı mektubu Erdoğan’a göndermek için eylül ayında Türk Büyükelçiliğini aradığını belirten Müller, "Telefondaki büyükelçilik çalışanına konuyu detaylı şekilde izah ettim. Bana ’Başbakanlığın faksını veya adresini veremeyiz. Mektubun kaybolmaması için bize yollayın, biz başbakanlığa ulaştırırız’ dedi. Mektubu hem faksladım, hem de Büyükelçi Osman Korutürk adına mektupla yolladım. Daha sonra aradığımda geldiğine yönelik onay aldım" dedi. Müller ayrıca, başbakanlıktan cevap gelmemesini yadırgadığını da söylerken, "Açıkcası üzüldük ve kaba bulduk. Belki şimdi gelir" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle