Gündem Haberleri

  İşte Nicole'ün Türk babası

  Hürriyet Haber
  23.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçen cumartesi günü Hürriyet Gazetesi'ni okurken, şaşırıp kaldı. Yıllar önce izini kaybettiği kızının onu aradığını öğrenmişti. Son olarak bir kaç aylıkken gördüğü ABD'li eşinden olan kızı, şimdi 29 yaşına gelmiş, anne olmuş ve babasını arıyordu. Yani onu arıyordu. Erdinç Hanilce, yıllardır beynini kemiren sorunun cevabını, Hürriyet Gazetesi'ndeki ‘Türk babasını arıyor’ haberinde bulmuştu.

  ERDİNÇ Hanilce, 1966 yılında askere gitti. Askerliğini denizci olarak yapıyordu. Sivrihisar denizaltı arama gemisini, ABD'den teslim almaya giden ekibin içindeydi. Geminin teslimatı uzayınca, 6 ayını San Diego'da geçirdi.

  Henüz 22 yaşındaydı. Türk ekibe ders veren ABD'li komutanın kızına takıldı bir gün gözü. Peggy, hergün, ülserli babasının perhiz yemeğini getiriyordu. Sonra arkadaş oldular. Önce sinemaya, sonra yemeğe gittiler. Peggy'nin evine gidip gelmeye başladı. Ama bir gün Sivrihisar gemisi teslim edildi ve Erdinç Hanilce, İstanbul'a döndü.

  PEGGY DE PEŞİNDEN GELDİ

  ABD'de kıvılcımlanan aşk bu ayrılıkla bitmedi. Peggy, Erdinç Hanilce'nin arkasından, İstanbul'a geldi. İlle de onu götürmek istiyordu ve götürdü de. San Diego'da evlendiler. Hanilce, o günleri şöyle anlatıyor:

  ‘‘Evlendik ama evliliğimizi sürdüremedik. 1971 yılında kızımız Nicole dünyaya geldiğinde ayrı yaşıyorduk. Sonra da resmen ayrıldık. Nicole'ü doğduğunda hastanede gördüm, bir de 2-3 aylıkken. 5-6 yaşındayken de bir kez telefonla konuştuk. Anneannesi ‘gel kızım baba' dedikçe, o paralel telefonda ‘baba kim?' diye soruyordu. Kendimi çok kötü hissettim.’’

  İZİNİ KAYBETTİ

  ABD'li eşi Peggy Milton'dan ayrıldıktan sonra Türkiye'ye dönen Erdinç Hanilce, bir süre gemilerde çalıştı sonra TIR şoförlüğü yapmaya başladı. İş gereği oradan oraya gidip geliyordu. Uzun süre Suudi Arabistan ve Irak'ta çalıştı. Bu sıralarda ABD'deki küçük kızını arayamadı. Türkiye'ye gelip kızını aramaya çalıştığında ise iş işten geçmişti. Eski eşi ve kızı başka bir yere taşınmışlardı. Bir daha onların izine rastlayamadı.

  Erdinç Hanilce, şimdi 56 yaşında bir emekli. Ama küçücükken gördüğü ve izini kaybettiği kızını bir türlü unutamadı. Türkiye'de yeniden evlendi 1 erkek, 1 kız 2 çocuğu oldu. Ama zaman zaman Nicole'ü düşündü. Onu bulmak istedi. ABD'de eğitim gören yeğeni Barış'tan yardım istedi ama yine sonuç alamadı.

  Artık ümidini kestiğini söylüyordu ama içinden bir ses ‘Belki bir gün o seni arar' deyip duruyordu. O gün geldi. 19 Şubat 2000 tarihli Hürriyet Gazetesi'nin 23'üncü sayfasında ‘Türk babasını arıyor' haberini görünce, bir çırpıda okudu. Evet, minicikken gördüğü kızı, onu arıyordu ve ona sarılmak istediğini söylüyordu. Gözünden 2 damla yaş süzüldü. ‘Keşke, o zaman başımda kavak yelleri esmeseydi' diye düşündü. Sonra yeğeni Barış aradı, Hürriyet Gazetesi'ndeki haber üzerine internette Nicole'ü bulmuştu. Evlendikten sonra Bankhead soyadını alan Nicole, sesini daha çok duyurmak için interneti de denemişti, ‘Biyolojik babamı arıyorum‘ diye mesaj bırakmıştı.

  ONA BİR SARILSAM

  Erdinç Hanilce bugünlerde, hasretle kızını bekliyor. 28 yıldır görmediği kızına, biran önce sarılmak isteyen Hanilce, hikayenin mutlu sona ulaşacağına inanmakta hala zorluk çekiyor. O bir baba olmanın ne olduğunu anlatmaya çalışıyor bize, biraz buruk, biraz sevinçli:

  ‘‘Bana sarılmak istediğini söylüyor. Ben ona sarılmayı daha çok isterim,. O benim kızım, o benim ilk çocuğum. Bir kollarıma alsam’’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı