GeriGündem İşte mal beyanım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  147
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte mal beyanım

İşte mal beyanım
refid:3881893 ilişkili resim dosyası

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal 2 sayfalık mal beyanını satır satır dikkatlice son kez okudu. "Tamam yanlış yok" dedi. "İşte açıkla açıkla dediler, açıklıyorum ve imzalıyorum" diyerek önce 2. sayfanın altına imzasını attı. Ardından da 1. sayfanın altını imzaladı. CHP muhabirimiz Okan Konuralp ve foto muhabirimiz Volkan Yıldırım’la birlikte tarihi imzaya şahit olduk.

2 ŞUBAT 2006. Saat 16.00. Yer: CHP Genel Merkezi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal 2 sayfalık mal beyanını satır satır dikkatlice son kez okudu. "Tamam yanlış yok" dedi. "İşte açıkla açıkla dediler, açıklıyorum ve imzalıyorum" diyerek önce 2. sayfanın altına imzasını attı. Ardından da 1. sayfanın altını imzaladı. CHP muhabirimiz Okan Konuralp ve foto muhabirimiz Volkan Yıldırım’la birlikte tarihi imzaya şahit olduk. Böylece, Türk siyasi hayatında ilk kez bir parti lideri bizim şahitliğimizde mal beyanını imzalamış oldu.

PARLAMENTODAYKEN HİÇBİR MAL ALMADIM

Deniz Baykal’
ın bankadaki parasından, evinden, arsasından söz ederken garip bir biçimde utandığını hissettim. Ama Türk siyasetinde yeni bir sayfa açmaya kararlı olduğu da belliydi.

Öncelikle 40 yıllık siyasi hayatındaki temel ilkeyi anlattı.

"Temel ilkem hep aynı oldu. Parlamentoda olduğum dönemlerde hiçbir zaman taşınmaz mal, yani ev arazi almak için girişim yapmadım" diye söze başladı ve devam etti:
/images/100/0x0/55ea834df018fbb8f884dc1e


"1973’te milletvekili oldum. 12 Eylül 1980’de siyasetten yasaklandım. 1987’de yasakların kalkmasıyla birlikte yeniden siyasete döndüm. 1979-2006 arasında 27 yıllık dönemde 54 gün süren Dışişleri Bakanlığım dışında hiç iktidar görmedim. Mal beyanımı bu çerçevede değerlendirmenizi istiyorum."

Baykal
bir an durdu ve "Ben halka 27 yılın açık hesabını veriyorum. Başbakan’dan da 1994-2006 arasının yani 12 yılın hesabını vermesini istiyorum. 1994’teki serveti neydi? 2006’daki serveti ne? Bir zamanlar çocuğunu okutamıyordun. Şimdi ne durumdasın? Açıkla" diye konuştu.

SİYASETTEN YASAKLI OLDUĞUM DÖNEMDE YAPTIM

Ardından listedeki mal varlığını tek tek okuyup, imzaladı. "İşte şahsi mal varlığım" dedi ve ekledi: "Miras yoluyla kalan iki evin yarı hisseleri dışında hepsini siyasetten yasaklı oldum sırada avukatlık dönemimde yaptım. Kimsenin bordrosuna girmeme kararı almıştım. Bir aile dayanışması içinde kendi yağımızla kavrulduk. İstesem bir dönemin Maliye ve Enerji bakanlığını yapmış biri olarak bir bankanın ya da bir başka şirketin yönetim kurulu üyesi olmak mümkündü ama gelen teklifleri kabul etmedim. 1987’de yeniden siyasete girmeye karar verince eyvah dediler. Üzüldüler."

EVİN DEKORASYONU İÇİN 3 DAİRE SATTIM

Parti lideri olarak en son mal beyanını Yargıtay Başsavcılığı’na verdiğini söyleyince, "Peki ondan sonra mal varlığınızda bir değişiklik oldu mu?" diye sordum. "Evet ama azaldı. 1999’dan beri satıyorum" diye güldü. "Taşındığımız Angora evinin içini yapabilmek için 3 daire ve bir arsa sattım. Başsavcılığa son beyanımı vereceğim" diye ekledi. Yani CHP lideri, bizim önümüzde imzaladığı 2 sayfalık son şahsi mal beyanını TBMM Başkanlığı ya da Yargıtay Başsavcılığı’na bile bildirmeden ilk kez açıklamış oldu.

İşte imzam

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, mal varlığının dökümünü içeren metni imzalayarak, genel merkezdeki makam odasında kabul ettiği Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Nur Batur’a verdi. Baykal’ın imzasını taşıyan mal bildirimi metni, taşınır ve taşınmaz mallar başlıklarını içeren bölümlerden oluşuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle