Gündem Haberleri

  İşte koruma zaafiyetinin 41 karesi

  hurriyet.com.tr
  04.10.2007 - 10:10 | Son Güncelleme:

  HÜRRİYET'İN Başbakanlık binası önünde iftar saatinde ortaya çıkan "güvenlik zaafiyeti"ne ilişkin 41 karelik fotoğrafla belgelenen "İftar vaktinde Allaha emanet" haberine Başbakanlık Basın Merkezi'nden garip bir yalanlama geldi.


  Hürriyet, 1 Ekim akşamı iftar vaktinde Başbakanlık önünde koruma polisi kalmadığını fotoğraflayarak bir "koruma zaafiyeti" doğduğuna dikkat çekiyor, yetkilileri uyarı görevini yerine getiriyordu. "Koruma zaafiyeti"nin iftar saatinde doğduğunnu haber yapılmasından rahatsız olan Başbakanlık Basın Merkezi, kamera görüntülerini medyaya dağıtarak Hürriyet'i yalanlamaya çalıştı.

  BAŞBAKAN DİĞER GÜNLER NASIL KORUNUYOR?
  İşte koruma zaafiyetinin 41 karesi


  Başbakan Tayyip Erdoğan ve Başbakanlık binası, özel bir güvenlik birimi tarafından korunuyor. Başbakan Erdoğan binada olsa da olmasa da günün her saatinde bina önünde yoğun güvenlik önlemleri alınıyor. Ancak Başbakan Erdoğan'ın binadaki makamında bulunduğu saatlerde bu önlemler daha da artırılıyor.

  Erdoğan binadayken, kapıdaki iki "resmi kıyafetli selamlama polisi" dışında bina önünde en az 10 sivil koruma polisi çevrede önlem alıyor. Binanın merdiven üstünde bir, üst yanlarda iki, merdiven bitişindeki yanlarda iki, yol tarafında iki, Yargıtay binası tarafında iki, basın şeridinde bir olmak üzere en az 10 sivil koruma görevlisi önlem alıyor. Bu korumalardan bazıları ellerinde uzun namlulu silahlar taşırken, Güvenpark girişi ve yan yollarda ise sayısı kimi zaman 50'ye çıkan özel harekat acil müdahale timleri ve Ankara Emniyet müdürlüğü'ne bağlı polisler de görev yapıyor. Birkaç yıl önce Başbakanlık bitişiğindeki Adalet Bakanlığı'na girmeye çalışan "bombalı intihar eylemcisi" de çevredeki bu polisler tarafından vurularak öldürülmüştü.

  BAŞBAKAN O GÜN NASIL KORUNUYORDU?

  Hürriyet'in "Korumalar iftarda" başlığını atmasına neden olan 1 Ekim günü iftar vaktinde ise Başbakan Erdoğan binada olmasına rağmen, her zaman en az 10 polisle korunan Erdoğan, iki resmi polis dışında sadece tek sivil polis ile korunuyordu. O da zaman zaman içeri girip çıkıyordu ve Başbakanlık binasının çevresinde hiçbir önlem alınmamıştı.

  Hürriyet'in 41 kare fotoğraf ile belgelediği "güvenlik zaafiyeti" 18.46'dan 18.52'ye kadar altı dakikayı kapsıyor. Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada "Kamera görüntüleri Hürriyet'te saat 18.52'de çekildiği iddia edilen fotoğrafları yalanlıyor. Görüntülerde izleneceği gibi resmi üniformalı ve sivil giyimli koruma görevlilerinin hiçbir boşluğa mahal bırakmaksızın görevlerinin başında oldukları anlaşılıyor" deniyor.
  Halbuki Başbakanlık'tan açıklanan görüntülerde de bu dakikalar içerisinde bina önünde tek sivil korumanın dolaştığı, diğer sivil korumaların ise Hürriyet'in de haberinde belirttiği gibi 18.52'den itibaren yerlerine döndükleri anlaşılıyor.

  Başbakanlık Basın Merkezi boşluk doğan dakikalar içerisinde etrafta dolaşan kişilerin tümünün polis olduğu varsayımından hareket ediyor. Halbuki o süreler içerisinde etrafta dolaşan kişiler Hürriyet muhabiri Hasan Tüfekçi, Kanal D muhabiri ile kameramanı ve Başbakanlık memurları.

  Nitekim Hürriyet'in 3 Ekim tarihli haberindede 18.52'de bina önünde hiçbir polisin kalmadığı,18.47'de de iki resmi ve bir sivil polisin durduğu görüntüleniyordu. O gün yayınlanmayan 41 kare içerisinde de Başbakanlık önünde rahatça hareket eden kameramanlar, geçen memurlar ve polisler de yer alıyordu.
  Kaldı ki, önceki akşam iftar vaktinde Başbakanlık önünden çekilen yeni fotoğraflar da Başbakanlık Basın Merkezi'ni bir kez daha tekzip ediyor. Çünkü önceki akşam iftar vaktinde Başbakan Erdoğan kendi evinde olmasına rağmen iki tören polisi dışında Başbakanlık binası önünde beş sivil koruma, iki çevik kuvvet polisi bulunuyordu.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı