Gündem Haberleri

  İşte kopya buzağı Efe

  Burak AKBULUT / İSTANBUL,(DHA)
  26.08.2009 - 13:57 | Son Güncelleme:

  TÜBİTAK-MAM, İstanbul Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi işbirliğinde yürütülen "Anadolu Yerli Sığırlarının Klonlanması Projesi" kapsamında 19 Ağustos günü İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde dünyaya gelen Türkiye’nin ilk kopya buzağısı ’Efe’ basın mensuplarına gösterildi.

  BATI ANADOLU IRKI DİYE ADI “EFE“ OLDU
  Proje yöneticisi Doç. Dr. Sezen Arat, sezeryan ile 25 kilogram ağırlığında dünyaya gelen Efe’nin Uludağ Üniversitesi’nde boz sığır ırkından olan 4 yaşındaki bir boğanın kulağından alınan hücreden dünyaya getirildiğini belirtti. Arat, Efe’nin doğumuyla, bankada saklanan bir hücrenin sağlıklı bir bireye dönüşebileceğini kanıtladığını ifade etti.

  "Anadolu Yerli Sığırlarının Klonlanması Projesi"nin 2005 yılında başladığını söyleyen Sezen Arat, "Projenin amacı; Anadolu topraklarında yaklaşık 100 yıldır yaşadığı yerli sığır ırkının klonlama teknolojisiyle üretebilme olanağının belirlenebilmesidir. Yerli ırklar verimliliği düşük olmakla beraber, hastalıklara ve zorlu iklim koşullarına dirençli, Anadolu topraklarına uyum sağlamış, genetik çeşitliliği fazla ırklardır. Bu ırklar, yurt dışından getirilen verimli ırklara göre daha sağlam yapılı ırklardır. Efe'nin adı bu ırkın daha çok batı Anadolu'da yaşamasından kaynaklanarak kondu. Bu nedenle gelecekte bu ırkların genetik özelliklerinin çok önem kazanacağı düşünülmektedir. Dünya genelinde sayıları azalan bu tür yerli ırkların korunması için çeşitli eylem planları hazırlanmakta ve bunların yok olma tehlikesine karşı gen bankaları oluşturmaktadır" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı