Gündem Haberleri

  İşte jürinin ödül gerekçesi

  Hürriyet Haber
  04.10.2005 - 02:08 | Son Güncelleme:

  Bu yılki Altın Portakal Film Festivali’nde ulusal jüriyi oluşturan Aytaç Arman, Nuri Bilge Ceylan, Kenan Işık, Hülya Koçyiğit, Tuna Erdem, Yılmaz Erdoğan, Zuhal Olcay, Ferzan Özpetek ve Feride Çiçekoğlu’nun ödülleri hangi kıstaslara göre dağıttığını Hürriyet ortaya çıkardı. İşte jürinin gerekçeli kararı...

  EN İYİ FİLM Sinemada yeni yönelimlerin, tutarlı ve sistematik biçimde, sağlam bir tavır yansıtarak işlenebileceğini kanıtlayan, Türk Sineması’na yeni bir soluk getirirken, evrensellikten taviz vermeyen ve tüm bunları ilk filmiyle ortaya koyma başarısını gösteren Türev filmi, ‘En İyi Film’ ödülüne değer bulunmuştur.

  EN İYİ YÖNETMEN Edebi bir metni sinemasal bir dille aktarırken, kadrajdan oyuncu seçimine, ses tasarımından kamera kullanımına kadar, sinemanın tüm anlatım öğelerini bilinçli bir tercihi yansıttığı, özgün bir yönetmen sineması yarattığı gerekçesiyle yönetmeni Kutluğ Ataman, ‘En İyi Yönetmen’ ödülüne değer bulunmuştur.

  EN İYİ SENARYO Özgün bir kurgu, sanat yönetimi ve renk kullanımının yanı sıra, yetkin ve zekice yazılmış senaryo ve diyaloglarıyla bir temanın tüm veçhelerini işleyen coşkulu sinema dili gerekçesiyle, ‘Korkuyorum Anne’ ‘En İyi Senaryo’, ‘En İyi Kurgu’ ve ‘En İyi Kostüm Tasarımı’ ödüllerine değer bulunmuştur.

  ENİYİ KADIN OYUNCU Festivalin olağanüstü zenginlikteki kadın oyuncu yelpazesini yansıtabilmek amacıyla, jüri ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü oyuncu yönetiminden en çok yararlanarak, ileriye yönelik en büyük potansiyeli sergiledikleri düşüncesiyle ‘Türev’ filminden Beste Bereket, ‘İki Genç Kız’ filminden Vildan Atasever’e verilmesini uygun görülmüştür.

  En İyi Erkek Oyuncu Ödül, oy birliği ile Şener Şen’e verilmiştir.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı