GeriGündem İşte İstanbul'un ulaşım network'ü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte İstanbul'un ulaşım network'ü

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul'un ulaşım network'unu hazırladık. İstanbul'un erişim noktasındaki problemini, ulaşım master planında çözdük. Şu anda bunun uygulama aşamasındayız” dedi.

Topbaş, yaklaşık 200-300 metresi kazılmış olan Sarıyer-Çayırbaşı Karayolu Tünel Yol inşaatında incelemelerde bulundu.

Kentteki günlük insan hareketinin 23 milyona dayandığına işaret eden Topbaş, kentin topografik yapısını düşünerek “7 Tepe 7 Tünel” sloganıyla, takriben toplamda 33 tünel, 160-170 kilometrelik yer altından erişim ve ulaşımı yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Topbaş, gelişen teknolojinin artık çok daha rahat tünel açma imkanı verdiğini, yüzeyden yol açmanın ise kentin günlük yaşamını etkilediği için kolay olmadığına işaret ederek, “İstanbul'da 4 yıl içerisinde yapmış olduğumuz kavşak ve yol düzenlemesi 152 adet. Göreve geldiğimiz güne kadar yapılan toplam sayı ise 57. Yani biz cumhuriyet tarihinde yapılanın 2 katını 4 yılda bitirmişiz” diye konuştu.

Karayolu, denizyolu, raylı sistem ve metroda eş zamanlı çalışmalar yapıldığını belirten Topbaş, “İstanbul'un ulaşım networkunu hazırladık. İstanbul'un erişim noktasındaki problemini, ulaşım master planında çözdük. Şu anda bunun uygulama aşamasındayız” dedi.

YATIRIMLARIN YÜZDE 60'I ULAŞIMA

Kadir Topbaş, yatırımlarının yüzde 60'ını ulaşıma ayırdıklarını ve çalışmaların çok yoğun şekilde sürdürüldüğünü bildirdi.

Metro çalışmaları tamamlanıncaya kadar noktasal çözümler getirmek zorunda olduklarına işaret eden Topbaş, Sarıyer-Çayırbaşı tünel yol projesinin tamamlandığında, Sarıyer'ın girişinde yaşanan yoğun trafik sıkıntısının giderileceğini söyledi.

Topbaş, Sarıyer-Çayırbaşı tünelinin gidiş 1950 metre, geliş 1930 metre ve aç kapa 200 metre olmak üzere toplam 4 bin 80 metre uzunluğunda olacağını ve kazı çalışmalarının bu yılın sonunda bitirileceğini ifade etti.

Kadir Topbaş, Sarıyer'dek bir diğer tünel projesinin de Sarıyer merkezden başlayıp Kocataş'tan çıkacağını hatırlattı.

İstanbul'da devam eden 2 tünelin bitmek üzere olduğunu ve bu yılın sonuna kadar açılışını yapmayı hedeflediklerini belirten Topbaş, Kağıthane-Piyalepaşa-Dolmabahçe hattının toplam 8 kilometre uzunluğunda olduğunu kaydetti.

Topbaş, Fulya-Akatlar arasındaki tünel yol inşaatının yer teslimini yaptıklarını, 10-15 gün sonra inşaat çalışmalarına başlanacağını söyledi.

Beşiktaş'tan Sarıyer'e sahil boyunca metro erişimi ihalesinin yapılması için de çok yoğun bir çalışma içinde olduklarını kaydeden Topbaş, metro ile Boğaz'da kilitlenen trafiğin ortadan kaldırılmış olacağını vurguladı.

Sarıyer-Çayırbaşı arasında tünel yol projesi ile toplam 6 tünelin ihalesine çıktıklarını anlatan Topbaş, ancak 2 tanesinin yer teslimini yapabildiklerini belirterek, diğer 4 tanesinin Kamu İhale Kurumunda olduğu için kendilerini geciktirdiğini bildirdi.

Topbaş daha sonra, iş makinesine binerek bir süre tünel açma kazı çalışması yaptı. İnceleme gezisine Korkut Özal da katıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle