Gündem Haberleri

  İşte ilk fotoğraf

  Turgay RAŞİT/FRANKFURT, (dha)
  10.11.2001 - 02:04 | Son Güncelleme:

  Çetebaşı Abdullah Öcalan'ın, İmralı Cezaevi'nden ilk fotoğrafları, PKK yayın organı gazetede yayınlandı. Fotoğrafları kimin çektiği belirlenemedi. Adalet Bakanı Türk, ‘‘İyi niyetimizi suistimal ettiler’’ dedi.

  Çetebaşı Apo'nun İmralı Cezaevi'nde tutukluluğunun ilk fotoğrafı PKK'nın yayın organı Özgür Politika Gazetesi'nde yayınlandı. Sıkı bir biçimde korunan ve fotoğraf çekmenin kesinlikle yasak olduğu İmralı Cezaevi'ndeki Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının nasıl çekildiği ise soru işaretlerine yol açtı.

  AVRUPALILAR MI SIZDIRDI?

  Almanya'da yayınlanan Özgür Politika Gazetesi'nin bugünkü (Cumartesi) baskısında Öcalan cezaevi bahçesinde volta atarken görülüyor.

  Gazetede iki tam sayfa olarak yayınlanan diğer fotoğrafların diğer üçünde ise çetebaşının odası, cezaevinin dış görünüşü ve görüşme salonunun görüntüleri yeraldı. Mezopotamya Haber Ajansı (mha) imzalı fotoğrafların Avrupalı heyetlerin ziyaretleri sırasında çekildiği belirtildi.

  BIYIKLARINI DA KESMİŞ

  Öcalan, cezaevinde özel yapılmış bölümde her gün bir saat süreyle havalandırmaya çıkıyor ve elleri arkasında volta atıyor. Altında çizgili bir eşofman üzerinde bir T-Shirt bulunan Öcalan'ın ayaklarında ise sandalet dikkati çekiyor. Zayıfladığı görülen Öcalan bu sırada da koğuşunun kapısından izleniyor. Fotoğraflarda Öcalan'ın bıyıklarını kestiği de görülüyor.

  AVUKATLARIN RÖPORTAJI

  Özgür Politika'da fotoğrafların yanısıra iki tam sayfa olarak kullanılan bir röportaj da yeraldı. Haber Merkezi imzasıyla yayınlanan röportajda Öcalan, İmralı'da yaşadığı günleri anlattı. Avukatları aracılığıyla kendisine gönderilen soruları yanıtlayan Öcalan en ciddi probleminin sinüslerinde olduğunu söyledi.

  Tek kişilik odası otel odası gibi

  Çetebaşını görüntüleyen tek fotoğrafta Abdullah Öcalan, havalandırma bölümünde elleri arkasında volta atıyor. Çetebaşı bu bölümde her gün bir saat yürüyor ve hava alıyor. Öcalan'ın tek kişilik odasında ilk dikkat çeken şey okuduğu kitaplarını koyduğu kitaplık. Yeniden tefriş edilen odasında ayrıca otel odalarını aratmayan kalitede bir yatak, lavabo ve klozet bulunuyor. Odanın bir kapısı da çetebaşının volta attığı bahçeye açılıyor.


  Adalet Bakanı Türk’ün tepkisi


  İyi niyetimiz suistimal edildi


  ÇETEBAŞI Abdullah Öcalan'ın, İmralı'dan fotoğraflarının yayımlanması, Ankara'da AİHM'ye tepkiye neden oldu.

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, fotoğrafların ancak AİHM avukatları tarafından çekilmiş olabileceğini belirterek, ‘‘Avukatlar iyi niyet suistimalinde bulundu’’ dedi. Konuyla ilgili gelişmeden, Hürriyet'in sorusu üzerine haberdar olan Türk, şunları söyledi:

  ‘‘Öcalan'ın bu fotoğrafları ancak avukatları tarafından çekilmiş olabilir. Türkiye'deki avukatları zaten sürekli görüşüyor. Avukatların müvekkili ile görüşme özgürlüğü var. Türkiye'deki avukatlarından bugüne kadar böyle birşeye rastlanmadı. Ancak son dönemde, İsveç'in merhum Başbakanı Olof Palme cinayetiyle ilgili o ülkeden avukatlar gelmişti. Bir de Öcalan'ın AİHM'den avukatları var. Böyle bir fotoğraf çekilmişse, ancak onlar tarafından gerçekleştirilmiş olabilir. Avukatlar eğer böyle birşey yaptıysa, bu, iyiniyetin suistimali demektir. Çünkü cezaevi yönetimi avukatlara karşı hep iyiniyetli davrandı. Konuyu incelemeden bir yargıda bulunmak istemiyorum.’’

  Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu da, olayı duyunca, tepkisini Hürriyet'e, ‘‘Büyük ihtimalle yurtdışından gelen avukatlar böyle birşey yapmış olabilir. Abdullah Öcalan'ın artık İmralı'dan çıkartılıp normal bir cezaevine konulması ve oranın hükümlerine tabi olması gerekir’’ dedi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz ise, ‘‘Önemsenecek bir durum değil’’ demekle yetindi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı