Gündem Haberleri

  İşte iddianame

  Nurettin KURT / ANKARA
  22.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hürriyet, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in eşi Özer Çiller hakkında 8 yıl 6 ay hapis istemiyle hazırladığı iddianameyi ele geçirdi. İddianamede Özer Çiller'le birlikte Avukatı Atilla Özer ile Ankara 25'inci Noter Başkatibi Yusuf Uygurtaş'ın da toplam 20 yıla kadar hapsi isteniyor.

  DYP Lideri Tansu Çiller'in eşi Özer Çiller için savcılıkça hazırlanan iddianame özetle şöyle:

  ‘‘Başbakan Tansu Çiller hakkında ‘Kanuna ve genel ahlaka aykırı şekilde mal edindiği ve görevini kötüye kullandığı' iddialarını soruşturmak üzere, TBMM tarafından soruşturma komisyonu kurulmuştur. Komisyon, Özer Uçuran Çiller'den bazı belge ve bilgiler istemiştir. Çiller tarafından Komisyona verilen 7.1.97 tarihli yazı ile Amerika'dan GCD şirketinden gönderildiği bildirilen evrak verilmiştir.

  Bu evrakın incelenmesi sonucu, üç sahifeden oluşan, Komisyonca sorulan soruların yanıtını içeren İngilizce metnin, tarihsiz imzasız, ve tasdiksiz olduğu, Holiday Inn tarafından fakslandığı, bu belgenin 2.1.97 tarihinde 00263 numara ile Ankara 25'inci Noterliği'nce Türkçe'ye tercüme edildiği ve tercüme evrak olarak, noter tarafından tasdik edildiği, bu ilk belgenin son sayfasının daha sonra tek sayfa olarak tekrar bu belgeden ayrı düzenlendiği, imza ve tarih atıldığı, tasdik muamelesi gördüğü, bu tasdik muamelesinin Noter Sulh Hakimi Catherine Mc. Carson imzası ile tasdik gördüğü, 6.1.97 tarihinde de 00901 yevmiye numarası ile yine aynı noterlikte Türkçe'ye çevrildiği, bu çeviri sırasında İngilizce metindeki ve Türkçe metindeki 8 ve 9 numaradaki soru cevaplarının metinden çıkarılarak, her iki çevirinin birleştirilmek sureti ile 7.1.97 tarihinde yine aynı noterden, 00908 yevmiye numarası ile aslından suret olarak çıkartılıp onaylandığı, bu yolla hukuki geçerliliği olmayan belgeye resmi evrak niteliği kazandırıldığı. Ayrıca komisyonun anılan yazısının (e) ve (f) şıklarındaki,

  (e) ‘Şahsınız, ABD'den 170 milyon dolar borç aldınız mı?' sorusu ile

  (f) ‘GCD In. firmasındaki payınız nedir? Diğer ortaklarınız kimler? Yönetim kurulu üyeleri kimler?' sorularının, orijinal belgedeki 8 ve 9'uncu sıradaki cevaplarının çıkarıldığı görülmüştür.

  SAHTELİĞİ ANLAŞILAMAZ

  Bu nedenle 9/4 sayılı TBMM Komisyon Başkanlığı'na verilen 7.1.97 tarihli ve 00908 yevmiye numaralı suret evrakın noterdeki aslı olduğu bildirilen 2.1.97 gün ve 00263 yevmiye numaralı Türkçe metinden farklı olduğu ve birlikte kullanılmadığı takdirde sahteliğinin anlaşılmayacağı belirlenmiştir.

  Bu yolla sanık Özer Uçuran Çiller tarafından verilen, hukuki geçerliliği olmayan bu evrak, sanık Atilla Özer (avukatı) vasıtası ile Ankara 25'inci Noteri Mehmet Ünal ve Noter Vekili Başkatip Yusuf Uygurtaş tarafından tercüme edilerek ve suret verilerek tahrif edilmiş ve resmi geçerlilik kazandırılmıştır. Evrak, sanık Özer Uçuran Çiller tarafından yazı ekinde Komisyon Başkanlığı'na sunulmuştur.

  Bu belgenin ekinde verilen şirketin 92-95 sonu bilançolarını içeriğinin doğru olmadığı, Playsount Kazası Noter Sulh Hakimi tarafından tasdik edilen Christopher Gistis imzası ile komisyona verilen bu belgenin de tasdik edilmediği, hayali düzenlendiği ve bilgilerin yanlış olduğu yolundaki iddianın araştırılması için Amerika'ya ilgili makamlara yazılan yazıya ‘Adli yardımda bulunulmayacağının' bildirilmesi sonucu, bu iddiaların doğruluğu kanıtlanamamıştır.

  Yukarıda açıklandığı gibi sanık Özer Uçuran Çiller'in Komisyon Başkanlığı'na eksik ve yanlış bilgi vermek için diğer sanıklar Atilla Özer ve Yusuf Uygurtaş tarafından düzenlenen sahte evrakı vermek sureti ile kullandığı anlaşılmaktadır.

  1. Sanık Özer Uçuran Çiller'in yargılanarak, eylemine uyan TCK'nın 64, 339 maddesi yolu ile 342/1, 3628 sayılı kanunun 20'nci maddeleri uyarınca, (toplam 8.5 yıl ağır hapis),

  2. Sanık Atilla Özer'in eylemine uyan TCK'nın 64, 339 maddeleri yolu ile 332/1 maddesi uyarınca,

  3. Sanık Yusuf Uygurtaş'ın eylemine uyan TCK'nın 64, 339 maddeleri yolu ile 342/1 maddesi uyarınca cezalandırılmaları iddia ve talep olunur.’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı