Gündem Haberleri

  İşte hain saldırının şifreleri

  Hürriyet Haber
  20.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK'nın Hakkari'de eş zamanlı olarak düzenlediği 8 saldırıda 24 asker şehit oldu.

  Saldırının yapıldığı tarih manidar;
  Saldırı tam da PKK unsurlarının elebaşı Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla Habur'dan giriş yapıp teslim oldukları günün ikinci yıldönümünde gerçekleşti.

  19 Ekim 2009'da 30 PKK'lı Türkiye'ye giriş yapmış, Habur'da kurulan mahkemelerce sorgulanıp, serbest bırakılmışlardı. Ancak ardından geçen süreçte hükümetin Kürt açılımı sekteye uğramış, Türkiye'ye Habur'dan gelen PKK'lılar hakkında da çeşitli mahkemelerce hapis cezası kararları verilmişti.
   
  SALDIRI ZAMANLAMASININ ŞİFRELERİ
   
  Ancak PKK saldırısının zamanlaması sadece Habur olayının ikinci yıldönümüne rastlamasıyla sınırlı değil.
  Bölgede, terör örgütünün bu saldırıyı planlamasına neden olabilecek çok önemli gelişmeler yaşandı, son birkaç gün içinde. İşte o gelişmeler:

  * Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "başkomutan" olarak bölgeye gitti ve sınır birliklerini bizzat denetledi. Hatta gece askeri karargahta kaldı.
  * Irak'ın Kürt kökenli Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari geçen hafta Türkiye'deydi. Zebari ile görüşmelerde Türk tarafı sert çıktı, Başbakan Erdoğan "siz Kuzey Irak'taki PKK unsurlarını temizlemezseniz, biz gelir temizleriz" dedi. Kuzey Irak'ta bir hareketlenme başladı. Ve dün itibarıyla Kuzey Irak yönetiminin Kandil etrafındaki köyleri boşalttığı haberleri gelmeye başladı.
  * Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hafta sonu kritik bir görüşme yaptı ve ilk kez Suriyeli muhaliflerle resmi temasta bulundu. İstihbarat birimleri PKK'nın unsurlarından yaklaşık üçte birinin Suriye vatandaşı olduğunu uzun süredir belirtiyordu. PKK'nın askeri gücünün başında da bir Suriye kökenli terörist, Fehman Hüseyin bulunuyor.
  * Suriye ile bağlantılı olarak yine bu ayın başında PKK'nın elebaşlarından Murat Karayılan, Suriyeli Kürt muhaliflere, Beşar Esad yönetimi ile aralarını bozacak hareketlerden kaçınma çağrısında bulunmuştu.

     

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı