Gündem Haberleri

  İşte Çankaya anketinin sonucu

  Hürriyet Haber
  19.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  7 aday arasında kim rakiplerine farkattı, kim ne kadar oy aldı? Büyük ilgi gören ankette işte sonuçlar.

  Milletvekili seçimleri Türk Siyasi Tarihi'nde ilk kez Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gölgesinde kaldı. Başbakan Erdoğan, "Meclis içinden seçilsin, yoksa referandum süresini kısaltır halka gideriz" derken CHP Lideri Baykal, "Meclis dışından seçilmeli, Sezer gibi bir aday belirlenmeli" görüşünü savundu.

  Bu tartışma doğrultusunda kulislere 7 kişinin ismi konuşulmaya başlandı. Hurriyet.com.tr bu 7 ismin hayat hikayelerini sizin önünüze koyarak sordu: Sizce kim Cumhurbaşkanı olmalı?
  Büyük ilgi gören ankete 1 milyona yakın oy geldi.

  İşte Çankaya anketinin sonucu

  Hurriyet.com.tr okurları en çok oyu Hikmet Çetin'e verdi. 426 bin 940 oy alan Çetin'in Çankaya'ya çıkmasını isteyenlerin oranı yüzde 47.5 oldu.

  Bu seçimlerde milletvekili adayı olmayarak övgü alan Abdüllatif Şener oy sıralamasında Çetin'in ardından ikinciliği aldı. 195 bin 519 oy alan Şener'in Cumhurbaşkanı olması yönünde görüş bildirenlerin oranı yüzde 21.8'e ulaştı.

  Geçen seçimin tek Cumhurbaşkanı adayı olan Abdullah Gül ise bu ankette üçüncülüğü alabildi.
  146 bin 682 oy alan Abdullah Gül'e yüzde 16.3 destek geldi.

  Ankette dördüncülüğü ise eski Genelkurmay başkanı Org. Hilmi Özkök aldı. 60 bin 616 kişinin destek verdiği Özkök, yüzde 6.7 oy aldı.

  Özkök'ü, AKP içindeki Cumhurbaşkanlığı tartışmalarında en etkili isimlerden biri olan TBMM Başkanı Bülent Arınç izledi. 47 bin 653 oy alan Arınç'ın Cumhurbaşkanı olmasını isteyen Hurriyet.com.tr okurlarının oranı ise yüzde 5.3.

  Altıncı sırayı ise AKP'nin vitrin adaylarından biri olarak görülen Anayasa Hukuku uzmanı Prof. Dr. Zafer Üskül aldı. 12 bin 1 kişinin destek verdiği Üskül'ün aldığı oy oranı ise yüzde 1.3.

  Son sırayı ise yıllarca Demirel'in kurmaylığını yaptıktan sonra son 4 yılda AKP saflarına katılan Mehmet Sağlam aldı. 9 bin 193 oy alan Sağlam'a verilen desteğin oranı yüzde 1 olarak gerçekleşti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı