Gündem Haberleri

  İşte Breivik'in kaldığı hücre

  Ünsal TURAN / OSLO
  23.08.2012 - 18:18 | Son Güncelleme:

  “Yüzyılın Canisi” Anders Behring Breivik'in aldığı ceza yarın açıklanacak. Hakimler son kez toplantı yaparken, Breivik'in kaldığı hücrenin fotoğrafları basına dağıtıldı.

  Norveç'te 22 Temmuz 2011 tarihinde, hükümet binalarına bombalı saldırı, Utöya Adası’ndaki gençlik kampına da silahlı saldırıda bulunarak 77 kişiyi öldüren Breivik'in yattığı İla Cezaevi'ndeki hücresinin fotoğrafları yayınlandı. Fotoğraflarda, Breivik'in kaldığı üç odalı mekanda, spor odası, lavabo ve tuvaleti, üzerinde dizüstü bilgisayar bulunan çalışma masası görülüyor. Fotoğraflarda ayrıca, Breivik'in duvara astığı spor çalışma programı da yer alıyor.

  BREIVIK BURADA KALIYOR / FOTO GALERİ

  Cezaevi, dikenli tellerle iyi korunuyor. Bilgisayarın masaya sabitlendiği, spor odasında pencerenin kareli bir perde ile kapalı tutulduğu görülüyor. Oda 24 saat kamera sistemi ile izleniyor. İla Cezaevi Müdürü Knud Bjarkeid fotoğrafların halkın Breivik'in hangi şartlarda kaldığını görmesi için yayınlandığını belirterek, "Bunu ilk kez yapıyoruz. Breivik'e verilen ceza ne olursa olsun güvenlik önlemlerinde bir değişiklik olmayacak" dedi.

  HAKİMLER SON KEZ TOPLANDI
  Breivik'e verilecek ceza yarın açıklanacak. Avukatlardan Mette Yvonne Larsen, Breivik'e hapis cezası verilmesini beklediklerini söylerken, cezayı belirleyecek hakimler kurulu bugün son kez bir araya gelerek bütün gün dosyaları yeniden inceleyip verilecek karar üzerinde tartıştı. Hakimler toplantıya girerken bir açıklama yapmadı.

  Breivik'in avukatı Geir Lippestad da bütün gece uyuyamadığını belirterek, Breivik'e verilecek en adaletli cezanın hapis cezası olduğunu söyledi. Öte yandan Breivik'in akli dengesi yerinde bulunmayarak tedavi cezasına çarptırılması durumunda Dikemark ruh ve akıl hastalıkları hastanesinde görevli hekim ve sağlık görevlilerinin, Breivik'i tedavi etmeme kararı verme hakları bulunduğu bildirildi. Hastane Başhekimi Anne Kristina Bergem, "Breivik, tüm diğer yeni hastalara uygulanan muameleyi görür, ancak doktor ve sağlık görevlileri tedavi görevini üstlenmek istemezlerse onları zorlayamayız“ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı