Gündem Haberleri

  İşte böyle olur Türk askeri

  A.A
  10.05.2008 - 13:04 | Son Güncelleme:

  Kocaeli'nde, “Seddülbahir savaş eserleri” sergisi açıldı.

  Kocaeli Vali Yardımcısı Celalettin Özdal, Çanakkale Seddülbahir Müzesi ile Bekirpaşa Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen serginin açılışında, Çanakkale Savaşlarında, Anadolu'nun her köşesinden insanın vatan toprağı için işgale karşı hep birlikte direndiğini belirtti.

  Zafer sayesinde Çanakkale'nin asla geçilemeyeceğinin tüm dünyaya bir kez daha gösterildiğini ifade eden Özdal, “Çanakkale savaşlarının her biri destandır. Milletimiz açısından iftihar edilecek bir destandır. Her gün milletimizin büyüklüğünü, yüceliğini gösteren, efsanelerle, destanlarla doludur” dedi.

  Bu savaşın bir insanlık savaşı olduğunu vurgulayan Özdal, şöyle devam etti:
  “Bu savaş, insanlığın ne olduğunu bütün dünyaya gösteren bir savaştır. Fransızların zırhlı gemisi limanda batıyor ve 600 kişisi ölüyor, 60-70 kişi de kurtulmuş sahile çıkıyor. 18 Martta korkunç rüzgar olur. Soğuk olur Çanakkale. Hepsi donmak üzere. Sahildeki askerlerimiz, bunları vurmuyor, bekliyorlar. Donmak üzere olan Fransız askerlerine kendi kaputlarını, parkelerini çıkartıp veriyorlar. Ellerinde bir tas çorba var onu veriyorlar. İnsanlığının ne olduğunu, Fransızlara, İngilizlere, Avusturalyalılara öğrettik. Onun için buraya geliyorlar. Onun için 25 Nisanda bu savaş alanları bir dostluk köprüsü oluyor.”

  Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk de Çanakkale'nin Türk halkının dünü, bugünü ve yarını olduğunu belirtti.

  Bu sergiyi ikinci kez açtıklarını ifade eden Köktürk, “Çanakkale çok anlamlı bir yer. Çanakkale'yi okuyacağız, yorumlayacağız ve geleceğimizi de o çizgiler içerisinde akıllı, mantıklı bir şekilde değerlendireceğiz. Burada tarihimizi, kültürümüzü, değerlerimizi, Cumhuriyetimizi, köklerimizi görme, yorumlama ve o duygu selini yaşama fırsatını bulacağız.” dedi.


  Müze sahibi Tarihçi Ahmet Uslu da 4 bin eserin bulunduğu müze hakkında bilgi verdi.


  Özdal, Köktürk ve diğer yöneticiler daha sonra sergiyi gezdi. Sergide, Çanakkale Savaşı'nda kullanılan tüfekler, mermiler, mataralar, askeri üniformalar, yemek kapları, o döneme ait paralar, botlar, at nalları, kılıçlar bulunuyor. Serginin 6 açık kalacağı bildirildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı