GeriGündem İşte askerin konuştuğu liste
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte askerin konuştuğu liste

İşte askerin konuştuğu liste
refid:21133840 ilişkili resim dosyası

YÜKSEK Askeri Şura (YAŞ) toplantısının ikinci gün çalışmalarında ağırlıklı olarak tutuklu generaller nedeniyle merak edilen terfi, temdit ve emeklilik konuları ele alındı. Tutuklu general ve amirallerin emekliye sevkedilmeleri durumunda, askeri kulislerde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 2020’li yıllarda nasıl şekilleneceğini ortaya koyan senaryolar konuşulmaya devam etti. Sicil, yaş ve temdit durumu dikkate alındığında senaryoların kuvvetlere göre dağılımı general ve amiral seviyesinde şöyle:

Güner’in yerine kim?

Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aslan Güner emekliye ayrılacağı için sadece 1 korgeneral terfi şansı bulabilecek. YAŞ’ta durumu görüşülen 10 karacı korgeneralden 6’sı İsmail Hakkı Pekin, Nejat Bek, Mustafa Korkut Özarslan, Mehmet Eröz, Tevfik Özkılıç ve Yurdaer Olcan tutuklu olduğundan terfi şansları yok. Bu durumda Güner’in yerine Korgeneral Ömer Necati Özbahadır’ın ismi öne çıkarken, tutuklu olmayan sıradaki diğer Korgeneraller Galip Mendi, Raif Akbaş ve Mehmet Emin Alpman’ın temdit alabileceği belirtiliyor.

Karacı “Or” sürprizi

YAŞ’ın en büyük sürprizi ise geçtiğimiz yıllarda doldurulmamış olan 1 karacı orgeneral kadrosunun bu yıl doldurulması olabilir. TSK Personel Kanunu’na göre karacı orgeneral kontenjanı 11. Mevcut durumda bu kontenjanın 10’u dolu. Bu nedenle Güner’in yerine terfi ettirilecek isime ekolarak 1 karacı korgeneralin daha “Or”luğa terfi ettirilmesi söz konusu olabilir. Buna gerekçe olarak hakkında yakalama kararı olan ve GATA’da tedavi gören Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler’in fiiliyatta görevini yapamaması gösterilebilir. Taşdeler’in de geçen yıl Balyoz’dan tutuklu Orgeneral Bilgin Balanlı gibi “Sade YAŞ üyeliği”ne kaydırılıp, yerine “Or”luğa terfi ettirilecek bir “Kor”un atanabileceği belirtiliyor. Kulislerlerde “O zaman Mehmet Emin Alpman temdit almayıp, ‘Or’ olabilir” iddiası konuşuluyor.

Karacı “Tüm” ve “Tuğ”lar

Tutuklu olmayıp “Kor”luğa terfi edecek karacı “Tüm”ler arasında Ferit Güler, Mehmet Daysal, Metin İyidil, Alpaslan Erdoğan ve Ömer Paç’ın isimleri öne çıkıyor. “Tüm”lüğe yükselecek “Tuğ”lar olarak Hamza Koçyiğit, Levent Gözkaya, Ersun Altunsoy, Ömer Faruk Küçük, Baki Kavun, Ferhat Özgen, Orhan Çınar, Sadık Piyade, Taci Kurul, Ethem Büyükışık, Osman Erbaş ve Burhanettin Aktı’nın isimleri konuşuluyor.

Deniz’de “Or”a terfi yok

Tutuklu koramiraller Mehmet Otuzbiroğlu ile Kadir Sağdıç’ın terfi ettirilmeleri yasal açıdan mümkün olmadığından bu yıl Deniz’de oramiralliğe terfi olmayacak
İki tutuklu koramiral bulunması nedeniyle, bu yıl 1 yerine 2 tümamiral koramiralliğe terfi ettirilebilir. Bu terfi için de “Tüm”ler Atila Kezek ve Halit Özkoç’un isimleri öne çıkıyor. YAŞ’da durumu görüşülen 12 “Tuğ”dan 8’i tutuklu olduğundan geriye kalanlardan Sualp Tayfun Atılır, Ercüment Tatlıoğlu ve Adnan Özbal’ın “Tüm”lüğe yükselebileceği ileri sürülüyor.

Havacı için emeklilik iddiası

Kulislerde Uludere olayı ve Suriye açıklarında Türk keşif uçağının düşürülmesindeki yetersiz performansı nedeniyle Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten’in emekliye sevkedileceği iddia ediliyor. Bu durumda havacı “Kor”lardan Abidin Ünal veya Mehmet Veysi Ağar’ın “or”luk alıp kuvvet komutanı olacağı öne sürülüyor. Havada “Tüm”den “Kor”luğa yükselecek isimler arasında, Mehmet Şanver ve Atilla Gülan, “Tuğ”luktan “Tüm”lüğe yükselecek olanlar arasında da, Ahmet Levent Taştan, Haluk Selvi, Kubilay Selçuk ve Mehmet Özlü’nün isimleri daha çok ön plana çıkıyor.

Jandarma’ya “Or”luk kadrosu mu?

Jandarma’da en fazla korgeneral rütbesine kadar yükselebiliniyor. Komutanı ise Kara Kuvvetleri’nin “Or” kadrosundan atanıyor. Alttaki tıkanmayı önlemek için Jandarma’ya 1 “Or” kadrosu verileceği ileri sürülüyor. Mevcut durumda 2 korgeneral Fikret Demirtaş ve Osman Eker’in terfi ihtimali yok. Eker’e 1 yıl temdit verilmesi, Demirtaş’ın da emekliye sevkedilmesi bekleniyor. 3 Jandarma tümgeneralden, Tunay Bilgen’in “Kor”luğa terfi ettirilebileceği, Mustafa Kemal Alataş’a 1 yıl temdit verilebileceği Mehmet Çörten’in de kadrosuzluktan emekli olabileceği konuşuluyor. Jandarma’da “Tuğ”luktan “Tüm”lüğe yükselmesi beklenenler arasında Ümit Yılmaz ve İbrahim Aydın’ın isimleri öne çıkıyor.

 


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle