GeriGündem İşte ABD’nin yeni Suriye planı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  31
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte ABD’nin yeni Suriye planı

İşte ABD’nin yeni Suriye planı
refid:21841938 ilişkili resim dosyası

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, Esad yönetimini devirmek için Suriye Ulusal Konseyi (SUK) yerine yeni Suriye muhalefetini ne şekilde oluşturacağının ayrıntıları belli oldu.

Değişik kaynaklardan Ankara’ya gelen bilgilere göre, yeni muhalefetin Katar’ın başkenti Doha’da oluşturulması beş güne yayılacak. Değişik alt komisyonların dört gün boyunca yapacağı toplantılar sonucunda uzlaşmaya varıldığında, beşinci günde yeni oluşumun ana hatları açıklanacak.

Yeni Suriye muhalefetinin açıklanacağı beşinci günkü oturuma Türkiye’nin de dışişleri bakanı düzeyinde katılmasının planlandığı öğrenildi.

Ankara tarafından yakından izlenen ABD’nin yeni Suriye muhalefeti yaratma planı ana hatlarıyla şöyle:

OLUŞUMUN ANA ÇERÇEVESİ
* Yeni oluşumda Suriye Ulusal Konseyi’ni (SUK) oluşturan bazı unsurlar da yer alacak. Ancak SUK’un dışladığı Suriye içindeki ve dışındaki muhalif güçler de oluşuma sokulacak.

* Yeni oluşumda El Kaide gibi radikal dinci grupların sızmasının önlenmesi için, radikallere eğilimli gruplar devre dışı bırakılacak.

* Kürtlerin muhalefet içinde güçlü şekilde yer alması sağlanacak.

* Değişik grupların katılımıyla alt komisyonlar oluşturulacak. Bu komisyonların 4-5-6-7 Kasım günlerinde gerçekleştireceği toplantılarda bir sonuca varılmaya çalışılacak.

* 7 Kasım’da oluşum sağlandığında, 8 Kasım günü yeni muhalefet oluşumunun dünyaya deklare edilmesi öngörülüyor. Türkiye’nin de 8 Kasım’daki oturuma dışişleri bakanı düzeyinde katılması planlanıyor.

* Yeni oluşum deklarasyonunda ‘Sürgündeki Suriye Hükümeti’ tanımlamasının da olabileceği belirtiliyor. ABD, bu hükümetin tüm dünya tarafından tanınması için ciddi şekilde devreye girecek.

ANKARA NE DİYOR?
Ankara, ABD’nin yeni planında Türkiye’nin devre dışı kaldığı görüşüne katılmıyor. Türkiye’nin defalarca Suriye’deki muhalefet gücünü sadece SUK’un oluşturmadığını vurguladığı, SUK dışında gerek Suriye içinde, gerekse de dışındaki muhalif güçlerin temsilcileriyle, Kürt muhalefetiyle görüşmeler yapmış olmasına dikkat çekiliyor.

Washington’ın bu yeni atağı Ankara’da, 6 Kasım’daki başkanlık seçimine bağlanırken, “Obama yönetimi bu atakla Suriye konusunda harekete geçerek bir şeyler yapmak istediğini gösteriyor” diye yorumlandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle