Gündem Haberleri

  İşte 6 maddelik eylem planı

  Okan KONURALP/ANKARA
  01.12.2014 - 11:56 | Son Güncelleme:

  PKK lideri Abdullah Öcalan’ın cumartesi günü DTK Eşgenel Başkanı, eski DEP milletvekili Hatip Dicle’nin katılımıyla genişleyen HDP İmralı Heyeti ziyaretinde çarpıcı detaylar bulunuyor. “Perşembe” Devlet Heyeti ile görüşen ardından da HDP heyetiyle buluşan Öcalan, HDP aracılığıyla sürece ilişkin şartını “Size de verdiğim taslak pratikleşmeden, kamu düzeni ya da benzer gerekçelerle bizden başka adımlar atmamız beklenilmesin” sözleriyle açıkladı.

  HATİP DİCLE: SİYASETİMİN SEMBOL İSİMLERİNDEN

  Görüşme Öcalan’ın, Kürt Sorunu’nun çözümü amacıyla başlatılan temasların parçası olarak en son 1993 yılında Lübnan’da buluştuğu Hatip Dicle’yle kucaklaşmasıyla başladı. Öcalan’ın, Dicle’yi “Seni yıllar sonra, üstelik bir kez daha barışı inşa etmek amacıyla görmek çok güzel ve anlamlı Hatip. KCK tutuklamaları ve sivil siyasetimize yönelik imha hareketinin bir parçası olarak, seni de yok etmek istediler, başaramadılar. Sen mücadelemize adanmışlığın sembol isimlerinden birisin” sözleriyle övdüğü öğrenildi. Hatip Dicle de 21 yılın ardından gerçekleşen buluşmadan duyduğu mutluluğu aktardı, DTK çatısı altında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

  İşte 6 maddelik eylem planıHÜKÜMET FIRSATÇILIK YAPIYOR

  Öcalan, Dicle ile sohbetinin ardından sürece ilişkin değerlendirmelerine geçti. Sürecin başından beri güven arttırıcı adımlar attığını ancak Ak Parti hükümetinin atılan adımlara aynı düzeyde ve ciddiyette karşılık vermediğini savunan Öcalan’ın “Sürecin bundan sonraki tüm aşamalarında yasal güvence elzemdir, olmazsa olmazımızdır. Ancak bunların sağlanması halinde barış ve demokrasiye ulaşılır. Yasal güvence olmaksızın yaptığım çağrılara bağlı olarak atılan adımların sonuçları ortada” dediği ifade edildi.

  4 ANA BAŞLIKTA 6 SAYFALIK BİR TASLAK

  Öcalan, HDP heyetine 4 ana başlıktan oluşan ve altı sayfalık taslak bir metin teslim etti. Edinilen bilgilere göre Öcalan “Yöntem” adını verdiği ve 9 maddeden oluşan ilk başlıkta, “Sürecin tüm aşamalarının belgeli hale getirilmesi, eylemsizlik halinin doğru tanımlanması, varılan mutabakatların imzayla kayıt altına alınması” vurgusu yapıyor. Öcalan ikinci başlıkta ve 11 maddede Kürt Sorunu’nun tarihsel çözümlemesini yapıyor; sorunun çözümünün, barış ve demokrasiye bağlı olarak gerçekleşmesi gerektiği belirtiyor.

  6 MADDELİK EYLEM PLANI

  Öcalan, üçüncü başlık altında sürecin temel gündem maddelerini 40 başlık altında özetliyor. Aralarında “Demokratik siyaset, kimlik, vatandaşlık, kültürel çoğulculuk ve TBMM’de kurulacak komisyon aracılığıyla hakikatlerle yüzleşme pratiği” başlıklarında düşüncelerini aktarıyor. Öcalan “Eylem Planı” başlıklı bölümde 6 maddelik bir içerik veriyor. HDP kaynaklarından edinilen bilgilere göre eylem planı, Kandil ile hükümet ve devlet heyetleriyle yapılan görüşmelerin ardından kamuoyuna açıklanması kararlaştırıldı.

  İLK MADDE YASAL GÜVENCE

  Hürriyet’in edindiği bilgiye göre Eylem Planı’nın ilk maddesinde ise “Sürecin tüm aşamaları için yasal güvence” şartı bulunuyor. Bu güvencenin sağlanmasıyla eşzamanlı olarak müzakerelerin başlayacağı belirtiliyor. “Öcalan’ın ‘tahkim edilmiş ateşkes’ tanımıyla kavramlaştırdığı bölgedeki kamu güvenliğinin karşılıklı olarak sağlanması, PKK’nın Türkiye’ye karşı silahı bir mücadele aracı olmaktan çıkarttığı kararını alması, dağdan inişlerin başlamasıyla birlikte Türkiye’ye geri dönüşlerin sağlanması ve son madde olarak demokratik siyaset kanallarının açılması” maddeleri bulunuyor.

  SEÇİMLERE PARTİ OLARAK GİRİN MESAJI

  Öte yandan Öcalan’ın HDP heyetiyle yaptığı görüşmede “Sizinle paylaştığım bu taslak metinin yaşama geçmesi halinde 4- 5 ay içinde sonuç alırız. Bu taslak metin aynı zamanda bir program niteliği taşıyor. Seçimlere HDP’nin parti olarak girmesine yönelik hazırlıkları bu doğrultuda geliştirilmeli. Bu programın önünde hiçbir seçim barajı duramaz” mesajı verdi. Öcalan’ın CHP’nin sürece ilişkin yaklaşımına atıfla da “Kemalizm yorumlamalarına itiraz ettiği, fırsat verilmesi halinde çözümleme yapma isteğinde olduğu” belirtiliyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı