Gündem Haberleri

  İstatistik sempozyumu

  Hürriyet Haber
  12.11.2001 - 15:25 | Son Güncelleme:

  Türk İstatistik Derneği (TİD) ve İstatistik Mezunları Derneği`nin (İMD) desteği ile Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından düzenlenen ``İstatistik Araştırma Sempozyumu 2001``e katılan (DİE) Başkanı Şefik Yıldızeli``Düzenli ulusal bir kayıt sistemimizin bulunmaması, ülkemize çok pahalı bir bedel ödetmektedir`` dedi.

  Türk İstatistik Derneği (TİD) ve İstatistik Mezunları Derneği`nin (İMD) desteği ile DİE tarafından düzenlenen ``İstatistik Araştırma Sempozyumu 2001`` DİE Konferans Salonu`nda yapıldıı.

  Sempozyumun açılış konuşmasını yapan DİE Başkanı Yıldızeli, 1990 yılında ilki gerçekleştirilen ``İstatistik Araştırma Sempozyumu``nun bu yıl 11.sinin düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

  Bilgi ve teknolojilerin hızla geliştiği günümüzde, istatistiki bilgilere de artarak ihtiyaç duyulduğunu anlatan Yıldızeli, ``İstatistiksel göstergeler toplumsal ve ekonomik sorunlara ilişkin politikaların gelişmesinde ve sağlıklı kararların alınmasında son derece önem arzetmektedir`` diye konuştu.

  İstatistikle ilgili sorunlara değinen Başkan Yıldızeli, üniversitelerde üretilen bilgilerin geniş çevrelere iletilmesinin sınırlı kaldığını belirtirken, karar alıcıların ve halkın da istatistik bilimine hak ettiği önemi ve saygıyı vermediğini söyledi.

  Halktan bilgi almada da zorluklarla karşılaşıldığını ifade eden Yıldızeli, vatandaşların istatistiki bilgi vermeyi ve form doldurmayı bir angarya olarak gördüğünü söyledi.

  -ULUSAL KAYIT SİSTEMİ EKSİKLİĞİ-

  Ulusal bilgi sisteminin temelini oluşturacak ve çok amaçlı olarak kullanılacak bir ulusal kayıt sisteminin bütünlüğünün bugün Türkiye`de sağlanamadığına dikkat çeken Yıldızeli, ``Ülke olarak bunun büyük eksikliğini toplumumuzun her alanında yaşamaktayız`` dedi.

  Çok amaçlı ulusal veri tabanının oluşmamasının bugün kayıtdışı ekonomi, istihdam, saklı nüfus...vb birçok alanda sıkıntılarının çekildiğini belirten Yıldızeli, bunun faturasının ise herkes tarafından ödendiğini kaydetti.

  Özlemi duyulan Avrupa Birliği ülkelerinde temeli oluşturan bir kayıt sisteminin bulunduğunu anlatan Yıldızeli, şunları söyledi:

  ``Şu anda ülkemizde kamu ve özel kurumların kendi amaçlarına göre kayıt sistemleri bulunmaktadır. Fakat bu sistemler bir bütünlük oluşturmamaktadır. Ulusal veri tabanını oluşturmak için DİE olarak bütün kurum ve kuruluşların desteğini bekliyoruz.``DİE olarak düzenli bir kayıt sisteminin oluşması çalışmalara başladıklarını kaydeden DİE Başkanı Yıldızeli, bu yıl Tarım Bakanlığı ile yapılan işbirliği sonucunda kapsamlı bir tarım işletmeleri kaydı elde ettiklerini bildirdi.

  -GÜNCELLEŞTİRME PROBLEMİ-    

  DİE olarak büyük masraflarla önemli araştırmalar yaptıklarını anlatan Yıldızeli, ``Fakat bunları güncel tutma becerisine ulaşılamadı`` dedi.

  Geçen sene nüfus sayımı için ``numaralama`` denilen bir bina sayımı yaptıklarını anlatan Yıldızeli, fakat belediyelerin önemli değişikleriperiyodik olarak bildirmedikleri için güncelleştirmeyi başaramadıklarını söyledi.

  Yıldızeli, ``Bu DİE`nin yetersizliği değildir. Güncelleştirme ve ulusal veri tabanı konusunda tüm kuruluşların yardımını bekliyoruz`` diye konuştu.

  -İSTATİSTİK MEZUNLARI DERNEĞİ BAŞKANI-

  İstatistik Mezunları Derneği Başkanı Bahadır Çetiner de yaptığı konuşmada, istatistik biliminin her geçen gün artan kullanımıyla günlük kullanımın bir parçası olduğunu ve karar vericilere yol gösterdiğini söyledi.

  ``İstatistik bir bilimdir ve tanımsız bir meslektir`` diyen Çetiner, Türkiye`de söz konusu mesleğin hak ettiği yere gelemediğini kaydetti.

  Her yıl üniversitelerden yaklaşık 800 istatistik mezunu çıktığını anlatan Çetiner, üniversitelerde veri uzmanlığı, veri mühendisliği, arge ve bilgisayar kuruluşları gibi alanlara uygun eleman yetiştirilmesi için eğitimin gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

  Çeşitli oturum ve bildirilerle devam edecek olan sempozyum 14 Kasım tarihinde sona erecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı