GeriGündem İstasyona çakıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstasyona çakıldı

Gösteride facia

Körfez pisti üstünde korsan gösteri yapan uçak, pilot hatası nedeniyle Tütünçiftlik Tren İstasyonu’na düştü. Pilot ile bir fotoğrafçı öldü, 2 kadın da ağır yaralandı.

İZMİT'teki Körfez Yarış Pisti' üzerinde dün gösteri uçuşu yapan tek motorlu iki uçaktan biri pilotaj hatası sonucu bir süredir kullanılmayan Tütünçiftlik Tren İstasyonu'na düştü. Uçaktaki amatör pilot Faruk Utku ile fotoğraf sanatçısı Ahmet Kayacık yaşamını yitirirken, istasyon yakınındaki bahçede çalışan 2 kadın da ağır yaralandı. Power FM'in 'Şampiyonlar Şampiyonası' adıyla düzenlediği otomobil yarışları sürerken, Pirelli firmasının kiraladığı T- 34A Mentor tipi iki uçak, gösteriye başladı.

Üçüncü geçişte düştü

Üçüncü kez pist üzerinden geçmesi beklenen uçaklardan biri bir anda dengesini kaybetti. İlk belirlemelere göre Pilot Faruk Utku, dönüp yeniden pike yapmaya hazırlanırken uçak düşmeye başladı. Havacılıkta 'Stall Spin' denilen bu olayda, ağırlık merkezinin kayması nedeniyle uçak dönerek burun üstü, Körfez Yarış Pisti'ne 400 metre uzaklıktaki Tütünçiftlik Tren İstasyonu'na çakıldı. Peron yakınına düşen uçak infilak ederek alev topuna döndü.

2 ölü, 2 yaralı

Pilot Faruk Utku ve fotoğrafçı Ahmet Kayacık yaşamını yitirirken, istasyonun bitişiğindeki bahçelede lahana ve pancar toplayan toplayan Havva Aydemir (55) ve Emine Gelen (44) alevler arasında kaldı. Alevlerin içinden çıkarılan Aydemir ve Gelen hastaneye kaldırıldı. Durumu çok ağır olan Emine Gelen, İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne sevkedilirken, Havva Aydemir de SSK İzmit Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Korsan gösteri

Kanatlarında Pirelli logoları taşıyan uçaklar, İzmit Körfez Pisti üstünde uçmaya başladığında seyirciler bu korsan gösteriyi şaşkınlıkla izlemeye başladı. Çünkü dağıtılan programda böyle bir gösteri yoktu. O sırada yarı final yarışları yapılıyordu. Seyirci parkura mı yoksa uçaklara mı bakacağını şaşırmıştı. Firma şampiyona sırasında bedava reklam yaptırmak istemişti. Ancak fatura ağır oldu. Kaza nedeniyle iptal edilen organizasyonu düzenleyen Cem Hakko böyle bir uçuştan kesinlikle haberleri olmadığını, kendilerinden izin alınmadığını söyledi. Hakko, Pirelli'ye dava açacaklarını söyledi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle