Gündem Haberleri

  İstanbul'un trafiği Meclis'te

  Hürriyet Haber
  06.10.2005 - 18:37 | Son Güncelleme:

  İstanbul’un trafik sorunu TBMM'de tartışıldı. İçişleri Bakanı Aksu, kent trafiğine, her gün 625 yeni aracın katıldığını belirterek, yollar aynı hızla yapılamadığı için sıkıntı yaşandığını dile getirdi.

  İstanbulun trafiği Mecliste

  TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, İstanbul’un 70 milletvekili olduğunu, bunlardan 5’inin de bakan olduğunu, ancak İstanbul’un ehliyetsiz insanların elinde bir çok sorunlar yaşadığını söyledi. Sevigen, "İstanbul sahipsiz kalmış" diyerek, okulların açılması ve kış aylarının gelmesiyle, belediyenin yaptığı yanlış ihaleler ve yönetimden dolayı İstanbul trafiğinin felç halinde olduğunu kaydetti. Sevigen, İstanbul’da yaşayanların sahipsiz ve çaresiz kaldığını belirterek, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı dönemini de eleştirdi. Sevigen, "Başbakanın İstanbul Belediye Başkanlığı döneminden aklınıza gelen bir proje var mı?" dedi. Son üç yılda tek bir çivi çakılmadığını da söyleyen Sevigen, "İstanbul’u sevmek buraya padişah gibi gelmekle, şiir okumakla olmuyor. İstanbul’u sevmek şiir okumaktan değil, hizmet etmekten geçiyor" dedi.

  İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ise bu konuşmaya yanıt verirken, Başbakan Erdoğan’a haksızlık yapıldığını belirterek, "Başbakanımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde bir çığır açmış ve İstanbul’un sorununun çözülmesinde büyük katkıları olmuş. Büyük kavşaklar, köprüler ilk defa Başbakanın döneminde yapılmıştır" diye konuştu.

  Aksu, İstanbul’un bugünkü sorunlarını kırsal kesimden yapılan göçe bağlarken, bu durumun yeni sosyal sorunların ve istikrarsızlığın ortaya çıkmasına neden olduğunu kaydetti. Trafik hizmetlerine ayrılan polis sayısını artırdıklarını anlatan Aksu, İstanbul trafiğinin altyapısında da sorun olduğunu anlattı. Aksu, İstanbul’un trafik sorununu çözmek için çeşitli projeler ürettiklerini, hızlı ve plansız nüfus artışını çözmek için de çalıştıklarını ifade etti.

  Aksu, İstanbul’da her gün 625 yeni aracın tescillenip trafiğe girdiğini, bunun yılda 250 bin araç olduğunu ve yolların ve kavşakların aynı hızla yapılamadığını söyledi. Aksu, yeni yol ve kavşak düzenlemeleri için bir çok proje hazırlandığını ve bir kısmının yapımına başlandığını da bildirdi. Aksu, İstanbul trafiğini çözmek için toplu taşıma ağırlık vereceklerini ve bunun için raylı sisteme büyük önem verdiklerini de kaydetti. Aksu, İstanbul trafiğinin sıkıntıya girmesinin bir nedeninin de yeni yol ve kavşak yapımları ve bunlar için kurulan şantiyeler olduğunu belirterek,  İstanbulluların bu geçici sıkıntılara bir süre daha katlanması gerektiğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı