Gündem Haberleri

  İstanbul'u Dinliyorum

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dr.Nilgün GEDİKOĞLU

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  Yeşil alan: Akıbet meçhul mü?

  AKATLAR

  Beşiktaş, Akatlar Mahallesi'nde yapılacak olan yeraltı otoparkı çevre sakinlerinin tepkilerine yol açtı. Semt sakinlerinin diktikleri fidanlarla bakımlı bir yeşil alan haline getirdikleri ve ‘‘nefes aldıkları’’ bu yerde yapılacak çalışmalar ciddi endişe yaratmış durumda.

  1984 yılında Beşiktaş Belediyesine yeşil alan olarak terkedilen alanda, Beşiktaş Belediyesi'nin almış olduğu kararla yeraltı otoparkı yapılacak. İlçede yoğun iş merkezleri ve otel komplekslerinin bulunması nedeni ile büyük miktarda otopark ihtiyacı doğduğu göz önüne alınarak 4 Haziran 2000 tarihinde Beşiktaş Belediyesi Meclis Kararı, İmar Komisyon raporuna uyulacağı yönünde alınmış. Buna göre, ‘‘Ulaşım ve trafiği olumsuz yönde etkilemeyecek ve Belediyemizce de uygun görülen alanlar üzerinde plan açısından gerekli araştırma yapılacak.

  Zeminaltı kapalı otoparklarla ilgili bahçe çekme mesafelerine uyulacak.

  Kapalı otopark üstünde oluşturulacak park alanı halkın yararlanacağı dinlenme ve gezi alanı olarak düzenlenecektir.

  Park alanı olarak düzenlenen alanda hiçbir şekilde yapı yapılmayacak.

  Park alanı peyzaj düzenlemesi yapılmadan otopark kullanma izni verilmeyecek.’’

  Belediye Meclis Kararı'nda da Beşiktaş, Akatlar Mahallesi 13 pafta, 1310 ada, 243 parselden ayrılan yeşil alanın altının katlı otopark yapımının, plan tadiline ait İmar Komisyon raporu okunarak komisyon raporunun aynen kabulüne oy çokluğu ile karar verildiği belirtiliyor.

  Çevre sakinleri ise alınan bu kararlara tepkili. Belediyeye yeşil alan olarak terkettikleri halde fidan dikerek bakımını üstlenen mahalleliler, bu alana otopark yapılmasını istemiyorlar. Sonuna kadar direneceklerini gerekirse yasal yollara başvuracaklarını söylüyorlar.

  Aynur ASLANKAYA

  Elektrik kesintisi mağdur ediyor

  ÇATALCAl

  Çatalca, Subaşı Köyü'nden faks gönderen bir okurumuz, bölgenin kışları aşırı soğuk olduğunu vurguluyor ve çok sık meydana gelen elekrik kesintilerinden şikayetçi.

  Kışın, kesintilere ‘‘hava muhalefeti’’ gerekçe olarak gösteriliyormuş, yazın ise okurumuzun deyişiyle leylekler...

  Okurumuz, bu soruna köklü çözüm istediklerini belirtiyor. Elektrik tellerinin, basit gerekçelerle arıza yaratması söz konusuysa, sağlamlaştırılmasının gerektiğini ifade eden okurumuz, köy halkını mağdur eden bu sık kesintiler için yetkililerin kalıcı çözüm konusunda harekete geçmesini istiyor.

  YÖNETİLENLERİN DİKKATİNE

  Devlet Demiryolları İşletmesi'nden duyuru

  Geçtiğimiz haftalarda sütunlarımızda bir okurumuzun Anadolu Ekspresi ile Ankara'ya yolculuk yaptığı sıradaki olumsuz deneyimlerine yer vermiştik. Konuyla ilglii olarak T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi 1. Bölge Müdürlüğü'nden bir açıklama aldık. Yolcuların daha güvenliği için ile tren ve istasyonlarda güvenlik elemanlarının görev yaptıkları, ancak yeterli sayıda olmadıkları için özellikle kalabalık istasyonlarda her vagona bir görevlinin verilemediği belirtiliyor. Ayrıca tren çeteleri, kapkaççı ve yankesicilikle mücadele ederek kesin çözüme ulaşabilmek için emniyet birimlerinden sürekli yardım istendiği ve polis desteği sağlandığında olayların büyük ölçüde önlendiği, ancak emniyet birimlerinin başka alanlara kaydırılması durumunda bu tip üzücü olayların az da olsa yeniden ortaya çıktığı vurgulanıyor.

  Güvenlik görevlilerinin yankesicililerle mücadele konusunda bilgilendirildiğinin de yer aldığı açıklamada daha dikatli olmaları konusunda uyarıldıkları da yer alıyor. Yolcuların özellikle alkollü yolcularla ilgili rahatsızlıklarını tren şefi ya da kondoktöre bildirmeleri halinde daha rahat seyahat etmeleri konusunda çözüm bulunacağı da belirtiliyor.

  TEL: 0 800 219 60 48 FAKS: 0 212 677 03 98

  E-MAİL: ngedik@hurriyet.com.tr

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı